Muş Genişletilmiş İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, meşhur Muş Türküsü’nü saz çalarak seslendirirken duygulu anlar yaşadı. Muş Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, Muş’un tanıtımı için söylenen ‘Muş Ovası’ türküsüne eşlik eden Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, daha sonra toplantıya katılanların yoğun isteği üzerine mahalli sanatçı Akdeniz Teke’den bağlamayı alarak meşhur ‘Burası Muş’tur türküsünü çaldı. Akdeniz Teke’nin söylediği türküye toplantıya katılanlar da eşlik edince oldukça güzel anlar yaşandı.

Bakan Çağlayan, türkü söyledikten sonra, AK Parti Muş Milletvekili Seracettin Karayağız’ın da sesinin güzel olduğunu belirterek, kendisini sahneye davet etti. Konuşma kürsüsüne gelerek, “Bakanımız saz çalıp türkü söyledikten sonra bizden de söylemesini isteyince bizim kendilerini kırmamız doğru olmazdı” diyerek “Önce buraya gelen iş adamlarımızdan yatırım sözü aldıktan sonra türkü söylemek istiyorum. Yoksa Muşlular der ki ‘Bakanıyla milletvekiliyle gelip saz çalıp türkü söyleyip gittiler'” diye konuştuktan sonra ‘Agır ketiye dılemen’ isimli Kürtçe bir parça söyledi. Karayağız, türkü ile ilgili yaptığı yorumda “Türkünün sözlerinde kaç yıldır beklendiği söyleniyor, bizim de yıllardır iş adamlarının beklediğimiz için bu türkü ile iş adamlarımıza seslendim” dedi.

Bakan Zafer Çağlayan da yaptığı konuşmada, işadamlarının kendisini mahcup etmeyeceklerini ve en az üç beş tane sanayi tesisinin Muş’ta kurulacağını söyleyerek; “Biz diyoruz ki tek devlet, tek bayrak, tek millet, tek vatan. Muş vatanseverliğini, kardeşliğini her zaman göstermiş ve her zaman devletinin milletinin yanında olmaya da devam edecektir. Bunun altını özellikle çizmek istiyorum” dedi.