Muş’ta karların erimesi hayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan vatandaşların yüzünü güldürdü.

Muş Ovası’nda karların erimesiyle vatandaşlar, küçük ve büyükbaş hayvanlarını Muş Ovası’ndaki çayırlarda otlatmaya başladı. Karların erimesiyle Murat ve Karasu nehirlerinin kıyılarında büyük ve küçükbaş hayvanlar daha sık görülmeye başlandı. Kış mevsiminde hayvanların sürekli olarak içeride olduğunu ve bu sebeple hayvancılık yapan vatandaşlar için önemli bir külfet olduğunu söyleyen hayvan sahipleri, havaların ısınmaya başlaması ile birlikte hayvanların dışarıya sarıldığını belirttiler. Muş’ta kış mevsiminin oldukça şiddetli ve uzun geçmesi sebebiyle hayvancılığın batı illerine göre daha külfetli olduğunu söyleyen vatandaşlar, bir kış mevsimini daha geride bırakmanın sevincini yaşadıklarını ifade ettiler.

Hayvanların dışarı otlatılmaya başlamasının kazanç olduğunu söyleyen hayvan sahipleri, “Muş’ta yaklaşık dört ay boyunca hayvanlara içeride yem vermek zorundayız. Çünkü her taraf karla kaplı olduğu için buna mecburuz. Ama batı illerinde böyle bir şey yok. Batı illerindeki hayvan sahipleri bize oranla daha karlıdırlar” diye konuştular.

Muş’ta hayvancılık yaparak geçimini sağlayan ve karların erimesiyle hayvanlarını çayırlara salan Emin Aktaş isimli vatandaş, “Yem ve samanın daha pahalı olması yüzünden alım gücümüz pek olmadığı için hayvanlara o kadar iyi bakamıyorduk. Ama artık yaz geldi. Murat Nehri’nin kenarlarında hayvanlar otluyor. O yüzden baharın gelmesi bizi çok sevindirdi” diye konuştu.

 Topkan Haber Ajansı