Skip to main content

Azra bebek yanlış iğne kurbanı

Muş Haber Fotoğrafı

Minik Azra, ağızdan verilmesi gereken ilaç damardan verilince hayatını kaybetti.

Nadir görülen bir hastalığa yakalanan 15 aylık Azra bebek, hemşirelerin ağızdan verilmesi gereken ilacı damardan vermesi nedeniyle hayatını kaybetti. Aileye bilgi verilmezken İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü hemşirelerden şikayetçi oldu, dava açıldı.

Muş’ta yaşayan Erkan-Gülsüm Korkmazer çiftinin 2009 yılı Haziran ayında Azra isimli kızları dünyaya geldi. Azra bebek, henüz 5 aylıkken 200 binde bir görülen bir hastalığa yakalandı ve İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda tedaviye alındı. Ancak Azra’ya her gün ortalama 2 litre taze kan verilmesi gerekiyordu.

Baba Korkmazer, küçük kızı Azra için her gün kan alıyor, karşılığında ise gönüllüler gelerek kan veriyordu. Hatta Azra bebeğin kurtulması için internette “Azra’ya hayat verin” kampanyası bile başlatıldı.

Tedaviye her gün biraz daha olumlu yanıt veren Azra bebeğin ailesi, 10 ayın ardından kızlarının iyileşmeye başladığını düşündü. Ancak 5 Eylül 2010 günü ise İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yoğun Bakım servisinde tedavi olan Azra, aniden hayata gözlerini yumdu.

Vatan gazetesinin haberine göre; Azra’nın ölümü ardındaki korkunç hata, olaydan ancak 1 yıl sonra ortaya çıktı. Ölüm sebebi, o gün yoğun bakım servisinde görevli hemşireler Neslihan Yaşar ile Özlem Mutlu’nun korkunç hatasından kaynaklanmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre, olay günü yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Azra bebeğe görevli doktor “Euthyrox” isimli ilacın verilmesini istedi. Ancak hemşireler Yaşar ve Mutlu, ilacı ağızdan vermek yerine damardan enjekte etti. Yanlışlığı fark eden hemşireler, görevli doktoru durumdan haberdar etti. Doktor, kötüye giden Azra bebeğe müdahale etti ancak başarılı olamadı.

Olayla ilgili kendi içinde bir soruşturma yapan hastane yönetimi, durumu rektörlüğe ihbar etti. İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü ise Azra bebeğin ölümüne neden olan hemşireler Neslihan Yaşar ve Özlem Mutlu’yu işten uzaklaştırdı ve haklarında şikayetçi oldu.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı hazırladığı iddianamede, hemşirelerin gerekli dikkat ve özeni göstermeyerek Azra Korkmazer’in ölümüne neden olduklarını belirterek, Yaşar ve Mutlu hakkında “taksirle ölüme neden olmak” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Savcı ayrıca hemşirelerin görevden uzaklaştırılmasını talep etti.

Hastane yönetiminin Korkmazer ailesine Azra’nın ölüm nedenini söylemediği ortaya çkıtı. Minik kızlarının pençeleştiği hastalığı nedeniyle hayata veda ettiğini düşünen aile, Muş’a dönerken Azra’nın ölümü ile ilgili yürütülen soruşturmadan dahi haberdar olmadıkları öğrenildi.

Muş’ta yaşayan acılı aile kızlarının gerçek ölüm nedenini öğrenince büyük bir şok yaşadı. Baba Korkmaz, “Kızımın normal bir şekilde hayatını kaybettiğimizi düşündüğümüz için otopsi yaptırmadık. Azra’nın ölümünde bir hata olduğunu hiç düşünmedim. Şu an şoktayım. Haberimiz dahi olmadan bir dava açılmış ve biz de mağdur olarak gösterilmişiz. Kimse bize sormadı. Savcı bile sormadı” diye tepki gösterdi.
 Şark Telgraf Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri