Sünnetçilik yaparak geçimini sağlayan Muhsin Zamur, köy ve yayaları at sırtında dolaşarak kırsal kesimdeki çocukları sünnet ediyor.


Muş’un Yeşil Yurt Mahallesi’nde oturan ve 45 yıldır baba mesleği olan sünnetçiliği sürdüren Muhsin Zamur (65), yaz mevsiminde köy köy dolaşarak sünnetçilik yapıyor.


  Şehirden uzak dağ köylerine ve yaylalara çıkarak çocukları sünnet eden Muhsin Zamur, ulaşımını at sırtında ve yaya olarak sağlayarak ilginç görüntüler oluşturuyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde gezici sünnetçilik yaparak geçimini sağladığını ve gençliğinde Suriye, İran, Irak, Kuveyt ve Lübnan’a kadar giderek sünnet yaptığını belirten Muhsin Zamur, yaz mevsiminde 1-2 ay boyunca iş yoğunluğundan evine gidemediğini söyledi.


  At sırtında Muş’un Üçevler köyüne giderek Fesih Karadağ’ın henüz 1.5 aylık olan oğlu Mustafa’yı sünnet eden Muhsin Zamur, sünnet ücretinin 40 milyon lira olduğunu ve ailelerin kendisine sünnet ücreti karşılığında koyun, kuzu, keçi, yağ ve yün verdiğini anlattı. Bazı ailelerde birden fazla sünnet edilecek çocuk olduğunu belirten Muhsin Zamur, “Aileler sünnet karşılığında ne verirlerse alıyorum. Bu aldığım ürünleri getirip şehirde satıyorum. Yaz mevsiminde atla ve yaya olarak köyleri ve yaylaları dolaşıyorum. Gece köylerde misafir olarak kalıyorum ve gündüz köy köy dolaşıyorum. Bölgedeki köyleri çok iyi biliyorum. Benim gibi dolaşan başka sünnetçi yok. Bu yaşıma rağmen sağlığımı dolaşmama borçluyum” diye konuştu.


  Çocuğunu sünnet ettiren Fesih Karadağ, sünnetçi Muhsin Zamur’u çok iyi tanıdığını ve ailelerinin bütün çocuklarını onun sünnet ettiğini söyledi.

NULL