SAĞLIK Bakanlığı’nın, Avrupa Birliği (AB) desteği ile anne ve bebek ölümlerini en aza indirmek için başlattığı ve Türkiye’nin dört bir yanında yürütülen, ‘Bebeğim Sağ Olsun’ kampanyası, Muş’ta yoğun ilgi gördü. Bilgilendirme toplantısına katılan anneler, bebeklerin sağlığından çok görevlilerin dağıttığı eşantiyon çanta ve kolyelere ilgi gösterdi.

Sağlık ekiplerine zor anlar yaşatan anneler, dağıtılan hediyelerden alabilmek için izdihama neden oldu.

Muş merkez Zafer Sağlık Ocağı ile Hasköy İlçesi’ne bağlı Eşmepınar Köyü’ne ‘Bebeğim Sağ Olsun’ aracı ile gelen sağlık ekibi, aracın çevresine toplanan kadınlara konu hakkında bilgi vermeye çalıştı. Ancak kadınlar, doktorların verdiği bilgileri dinlemek yerine dağıtılan bebek çantası ve kolyelerinden alabilmek için birbirleriyle yarıştı. Zaman zaman izdihama neden olan kadınları durdurmakta güçlük çeken sağlık ekibi zor anlar yaşadı. Eşantiyonlardan alabilmek için annesi ile birlikte kalabalığın içine girmek zorunda kalan bazı çocuklar korkudan ağlamaya başladı.

Sağlık ekibi yaşanan izdiham ndeniyle çanta ve kolye dağıtımını durdurdu. Kadınları bilgilendiren konuşmaların ardından eşantiyon dağıtımına devam edildi. NULL