Skip to main content

Aksoy engellileri unutmadı

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdulbari Aksoy yayımladığı mesajında Ülkemizde son yıllarda engelli vatandaşlarımızın yasal haklarının ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik Sosyal ve Hukuk devlet ilkeleri kapsamında önemli çalışmalar yapıldığını söyledi.

Toplumsal yaşama eşit ve etkin bir katılım tüm bireylerin hakkı olduğunu belirten Aksoy, Bu Amaçla Birleşmiş Milletlere üye olan ülkeler tarafından Engelli bireylerin topluma kazandırılması ve insan haklarından tam ve eşit ölçüde yararlanmaları amacıyla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi yurdumuzda da başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm özel ve kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşları düzenledikleri etkinliklerle toplumun bu konuda daha çok bilinçlenmesini amaçlayarak toplumsal bir farkındalık oluşturmaya çalışmaktadırlar. Toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olan engelli vatandaşlarımıza ilişkin olarak, çağdaş ve sosyal devlet anlayışı gereği sorunların çözümü için var gücümüzle çalışmamız ve engelli kardeşlerimize yönelik hizmetlerimizi öncelliklerimiz arasında değerlendirmemiz gerekmektedir dedi.

Aksoy mesajında şu ifadelere yer verdi: Engelli vatandaşlarımızın her alanda hiç kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürebilmeleri için yasalar ve uluslar arası sözleşmeler devletlere kalıcı ve çağdaş çözümler üretme sorumluluğu yüklemiştir. Ülkemizde son yıllarda engelli vatandaşlarımızın yasal haklarının ve yaşam koşullarının iyilileştirilmesine yönelik Sosyal ve Hukuk devlet ilkeleri kapsamında önemli çalışmalar yapılmaktadır. Engelli bireylere yönelik yapılan bu çalışmalar sadece engelli bireyleri ve ailelerini değil, toplumun her kesimini yakından ilgilendirmektedir. Gerçekleştirilen bu düzenlemelerle engelli vatandaşlarımızın; eğitim, ekonomi, istihdam, topluma uyum, koruma, erişebilirlik, sağlık ve benzeri alanlardan etkin bir şekilde faydalanmaları amaçlanmaktadır. Uygulamaya konulan bu toplumsal uyum çalışmalarının etkinliğini ve verimliğini daha iyi bir şekilde gerçekleştirmek için engelli vatandaşlarla ilgili ön yargıların ve klişelerin ortadan kaldırılması ve engelli bireylerin yapamadıklarıyla değil yapabilecekleriyle değerlendirmeye tabi tutulmaları gerekmektedir. Engelli vatandaşlarımıza yönelik; Sosyal, kültürel ve medikal modellerin toplumsal bir duyarlılıkla değerlendirilmesi temennisiyle 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyor, tüm engelli vatandaşlarımızı ve kıymetli ailelerini şahsım ve müdürlüğümüz adına selamlıyor engellerin kalktığı bir toplumda mutlu ve sağlıklı yaşamayı diliyorum.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri