Skip to main content

Aksoy ‘Beyaz Baston Engelliler Haftası’ açıklaması

Muş Haber Fotoğrafı
7-14 Ocak tarihleri arasında kutlanan Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulunan Muş Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdulbari Aksoy, Görme engelli vatandaşların hatırlanması ve sorunlarının çözülmesine dikkat çekti.
1921 yılında Londra’da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısı, dış dünyanın kendisini fark etmesi ve dikkat çekmesi için bastonunu beyaza boyayarak dolaşmasıyla ortaya çıkan ve daha sonra tün dünyada gelişen olaylarla birlikte engellilik alanında toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl Ocak ayının ikinci haftası olan 7-14 Ocak tarihleri arasında ‘Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’ olarak anılmaktadır.
Bu kapsamda Muş Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdulbari Aksoy, 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla bir açıklama yaparak görme engelli vatandaşların sıkıntılarının giderilmesi için yapılan çalışmalara değindi.
Müdür Aksoy, yapmış olduğu açıklamasında görme engelli vatandaşlar için hayatın kolaylaştırılmasına yönelik farkındalık adımlarının atılması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Bilindiği üzere; 1921 yıllarında Londra´da bir trafik kazası sonucunda görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısının görme engelliler için farkındalık yaratmak ve dış dünyanın kendisini fark etmesi için bastonunu beyaza boyaması ile dünya çapında beyaz bastonun bir simge haline gelmesi sonucunda her yılın Ocak ayının ikinci haftası 7-14 Ocak tarihleri Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası olarak anılmaktadır. Biz inanıyoruz ki; engelli vatandaşlarımızın hatırlanması, seslerini duyurulabilmesi, sorunlarının çözülebilmesi ve dolayısıyla toplumsal ve kamusal yaşamın tüm alanlarında var olabilmelerinin sağlanabilmesi toplumsal bilinç ve hassasiyetin artırılması ile mümkün olabilmektedir. Bu nedenle kamuoyunda engellilikle ilgili farkındalığın geliştirilmesi, herkesin bir gün engelli adayı olabileceğinin farkında olması ile mümkün olabilmektedir.
Görme engelli vatandaşlarımızın hisleri ile esasen dünyayı herkesten çok daha iyi görebileceğini biz biliyoruz. Ancak fiziksel çevrede gerekli önlemlerin alınması ile bu vatandaşlarımızın çarpma, düşme yaralanma ve benzeri gibi sakatlanma riskini azaltmaya, yürüyüş ve fiziksel aktivitelerde bulunabilmelerini kolaylaştırmaya, kendilerine güven duygusu ile bağımsız hareket edebilme yetisinin kazandırılması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle; sosyal yaşantının ve fiziksel çevrelerin engelli vatandaşlarımıza göre düzenlenmesi konusunda, yerel yönetimler başta olmak üzere devletimizin tüm kamu kurum ve kuruluşlarının üzerine düşen görev ve sorumlulukları olduğunu hatırlatır bu konuda vatandaşlarımızın duyarlılığına ihtiyacımız olduğunu da belirtmek isterim. En nihayetinde, görme engeli bulunan vatandaşlarımızın tıpkı diğer vatandaşlarımız gibi kaldırımlarda, sokaklarda ve ilimizin her alanında özgürce yürüme arzusunda olduğunu unutmamalıyız. Bu nedenle Sosyal ve kültürel hayata daha aktif bir şekilde katılımlarının sağlanması önündeki engelleri, hep birlikte kaldırmamız önem arz etmektedir. Unutmayalım ki onlar hisleriyle zaten görüyor. Bu konuda İlimizde erişilebilirlik ile ilgili sorunların çözülmesi, hissedilebilir yürüme yüzeylerinin kentsel ve kamusal alanın her alanında inşa edilmesi gerektiğine inancımız tamdır. Erişilebilirlik ile ilgili çalışmalarımızı İl Müdürlüğü olarak azim ve kararlılıkla sürdürdüğümüzü belirterek; İlimizdeki Erişilebilirlik ile ilgili sorunların çözümü konusunda başta yerel yönetimler olmak üzere daha sonra kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşlarımızın üzerine düşen görev ve sorumlulukları olduğunu hatırlatır. Bu duygu ve düşüncelerle tüm görme engelli vatandaşlarımızla birlik ve beraberlik içerisinde olmaya, onların duygu ve düşüncelerinde buluşmaya tüm vatandaşlarımızı davet eder, Beyaz Baston Engelliler Haftasını canı gönülden andığımızı kamuoyuna saygılarımla sunarım” ifadelerini kullandı. Fırat Demir

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri