KESK Binasında bir basın toplantısı düzenleyen KESK Yönetim Kurulu adına basın açıklama metnini Dönem sözcüsü Uğur Turan okudu. Uğur Turan tarafından okunan basın metninde şöyle denildi:

“29 Mart 2009 yerel seçimleri sonrasında Hükümetin içine girdiği yönelim artık tüm muhalif kesimleri hedeflemektedir. Seçim sonrası Genelkurmay’ın, Başbakan’ın ve Devlet Bakanı Cemil ÇİÇEK’in açıklamaları, sözle sınırlı kalmamış, bir politika olarak hayata geçirilmiştir. Ağrı ve Halfeti’de olağanüstü hal uygulamalarını aratmayan saldırılar bunun ilk göstergesi olmuştur. Bu saldırıların üzerinden kısa süre geçmeden bu kez gözaltı ve tutuklama furyası başlatılmıştır.

Doğu ve Güneydoğu’da ciddi bir başarı sağlayan DTP’ye yönelik son gözaltı dalgası, öteden beri muhalefete tahammülü olmadığı bilinen AKP’nin çeşitli gerekçelere sığınarak muhalefeti sindirme, terörize etme çabasını artırdığını göstermektedir. DTP’ye yönelik başlatılan operasyonun, tam da Kürt sorununun demokratik yollardan çözülebileceği ve seçimlerde ortaya konan iradenin dikkate alınacağı yönünde umutların yeşerdiği günlerde ve PKK’nin çatışmazsızlık kararının hemen akabinde yapılması düşündürücüdür. AKP anlaşılan, çatışmalardan ve gerilimlerden hala medet ummaktadır. Ancak geride bıraktığımız on yıllar bu politikaların daha fazla kan, acı, gözyaşı ve ekonomik, sosyal yıkım anlamına geldiğini göstermiştir.

Hükümet demokratik kanalları ve siyasal faaliyetleri tıkayan, gerilimi artıran, Kürt sorununun çözüm umutlarına darbe vuran politika ve çabalara son vermelidir. Başka bir partinin oylarının artışına tahammülsüzlük göstereceğine kendisinin niçin oy kaybettiğine bakmalı, demokratikleşme beklentilerine cevap vermelidir.

Son günlerde, toplumun muhalif olan kesimlerini sindirme aracı haline getirilen gözaltı operasyonları, sendikal çalışmalarımızı da hedef almaya başlamış bulunmaktadır. Sendikamız Eğitim Sen Ağrı Şube başkanı Cezmi GÜNDÜZ ile Eğitim Sen Ağrı eski şube başkanı Ali CENGİZ, 29 Mart Yerel Seçimlerinden sonra Ağrı’da yaşanan olaylar gerekçe gösterilerek, 20 Nisan 2009 tarihinde gözaltına alınmıştır. Yine DTP operasyonu çerçevesinde tutuklanan SES Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Seher TÜMER Newroz’a katıldığı gerekçesiyle tutuklanmıştır.

Sendikalarımızın örgütlenme çalışmalarının yoğunlaştığı bir tarihte gerçekleştirilen göz altıların zamanlaması dikkat çekicidir. Günümüze değin sendikal çalışmalarımızın önünü kesmeye yönelik çok çeşitli yöntemlere başvuruldu, yöneticilerimiz sürgün edildi, haklarında soruşturmalar açıldı. Bu şekilde üye ve yöneticilerimiz üzerinde baskı oluşturulmaya çalışıldı. Ama tüm bu baskıcı uygulamalar, sendikal örgütlenme çalışmalarımıza engel olamadı. Sendikalarımız her türlü baskı ve engellemeye karşı örgütlenme çalışmalarını güçlü ve kararlı bir şekilde sürdürdü. Sendikal çalışmalarımızı engellemek amacıyla bu kez de gözaltına alma yöntemine başvurulduğunu görüyoruz.

Toplumun demokratik kesimlerini sindirmeyi amaçlayan göz altı operasyonlarına Sendikalarımızın Şube başkanlarının, yönetici ve üyelerinin de dahil edilmesini sendikal örgütlenme çalışmamıza yöneltilmiş bir baskı uygulaması olarak değerlendiriyor, Toplumsal Barışın tesisi için gözaltında bulundurulan ve tutuklananların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.” Günaydın Muş Gazetesi