Muş’ta, karların erimesi ve yağmurların başlamasıyla birlikte Murat ve Karasu Nehirleri ile dere yataklarındaki su seviyesi oldukça yükseldi. Murat Nehri üzerinde kurulan Alparslan 1 Barajı’nın su tutmaya başlamasına rağmen nehir yatağındaki su seviyesinin yüksekliği dikkatleri çekerken Karasu Nehri her yıl olduğu gibi yakınındaki yerleşim birimlerini tehdit etmeye başladı. Karasu Nehri’ndeki su seviyesinin oldukça yükselmesi dikkatleri çekerken, ileriki günlerde seviyenin daha da artması bekleniyor.

Geçtiğimiz yıllarda aşırı yağmurlar ve eriyen kar suları sebebiyle taşan Karasu Nehri, Üçdere, Kumluca köyleri ile Düzkışla ve Sungu beldelerindeki köylerle binlerce dönem tarım arazisini sular altında bırakırken, Murat Nehri’nin de taşması sonucu Okçular ve Dokuzpınar köyleri sular altında kalmıştı. Ancak bu yıl Alparslan 1 Barajı’nın tamamen su tutmaya başlaması sebebiyle gölalanı içerisinde kalan yerleşim birimleri tamamen boşaltıldığı için Murat Nehri’nin tehlike arz etmediği belirtildi.

Karasu Nehri’ndeki su seviyesinin artmasının geçmiş yıllardaki gibi bir tehlike oluşturmayacağını belirten yetkililer, “Karasu Islah Projesi kapsamında nehir yatağının düzeltilme çalışmaları sayesinde önemli bir rahatlamanın yaşandığını görülmektedir. En erken sel olayının yaşandığı Kumluca köyünde bile sel tehlikesi olmasına ihtimal vermiyoruz. Islah çalışmalarının bitmesi ile birlikte Karasu Nehri artık tehlike oluşturmayacak ve ova daha verimli kullanılacak” diye konuştular.

 Topkan Haber Ajansı