Skip to main content

Afet tatbikatı yapıldı

Muş Haber Fotoğrafı

Öğretmenevi konferans salonunda düzenlenen programa Vali Seddar Yavuz, Belediye Başkanı Feyat Asya, AFAD İl Müdürü İbrahim Tanış,AFAD Çalışanları Sendikası (AFAD-SEN) Genel Başkanı Ayhan Çelik, vali yardımcıları ve kamu kurum amirleri katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Vali Seddar Yavuz, Türkiye’nin afetler bakımından önemli bir coğrafyaya sahip olduğunu söyledi. Bu nedenle, devlet olarak her an afete karşı hazırlıklı olunması gerektiğinin altını çizen Vali Seddar Yavuz, afetlerden vatandaşların en az zararla ve kısa sürede normale dönebilecekleri tedbiri alabilmek bakımından sürekli çalışılması gerektiğini kaydetti.

Marmara Depremi’ni hatırlatan Vali Yavuz; Özellikle 99 depremi Türkiye’de bu konuda daha fazla çalışma yapılması gerektiğini ortaya koymuştur. Yine 12 Kasım 1999 depreminde de bizatihi çalışmış biri olarak bu konuyla ilgili sürekli antrenman yapmamız, pratik gerçekleştirmemiz, kamu kurum ve kuruluşlarımızın her hangi bir talimat beklemeksizin, böyle bir afet meydana geldiğinde süratle görevlerinin başına geçmeleri gerekiyor dedi.

AFAD yapılanmasına da değinen Vali Yavuz; Daha önce bu görevi sivil savunma teşkilatları yapıyordu. Bununla ilgili olarak yeni bir teşkilat kurduk ve ciddi bir yapılanma gerçekleştirdik. İşte bu sayede 2,5 milyon Suriye’den gelen kardeşlerimize kapılarımızı açabildik. Onları dünyanın en gelişmiş ve en modern kamplarında barındırıyoruz ve barındırmaya devam edeceğiz. Böylesine Türkiye çapında örgütlenmiş bir teşkilatınız olmazsa ve iller de kendisi bu çalışmaları sürekli yapmazsa, o zaman ciddi sorunlarla karşılaşabiliriz dedi.

Afetlerin, hayatın bir gerçeği olduğunu dile getiren Yavuz şöyle konuştu; Dolayısıyla, hayatın gerçeğiyle her an hazır olmalıyız. Bu masa başı tatbikatının ardından saha tatbikatlarına döneceğiz. Böylelikle herkes görev tanımını en iyi şekilde öğrenmiş, ezberlemiş ve otomatikleşmiş olarak harekete geçmiş olacaklar. Yine 99 depremindeki tecrübesinde de gördüğümüz gibi, maalesef birçok insan çağrılarla ancak kriz merkezine gelebilmiştir. Zaten AFAD sistemini kurmamızın sebebi de iller arası protokoller imzalanıyor. Ayrıca merkezden süratle müdahale imkanı tanıyor. O yüzden 112 sistemiyle bunlar entegre hale getiriliyor. Dolayısıyla artık Türkiye, son 10 yıldaki büyük ekonomik refahıyla birlikte, dünyayla her alanda yarışır bir hale gelmiştir. Bizi şahsen en çok mutlu eden, sevindiren kısmı da budur. O yüzden biz yıllarca ‘batı ne yaptı, nasıl yaptı’ları tartışırdık. Artık bizler, daha iyisini yapar hale geldiğimizi onurla, gururla buradan ifade etmek istiyorum. Bu gelişmede, tüm milletimizin, kamu çalışanlarımızın büyük bir emeği var. Tabii ki bu organizasyon başında da elbette Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız vardır.

Vali Yavuz’un konuşmasının ardından daha önce planlanan masa başı tatbikatı senaryosuna göre, hizmet gruplarına düşen görevler anlatıldı.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri