Skip to main content

Adanur yeniden başkan seçildi

Muş Haber Fotoğrafı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanlığı 35. Olağan kongresi gerçekleştirildi. Kongreye tek aday olarak katılan CHP Muş İl Başkanı İsmail Adanur, 59 delegenin katıldığı seçimde 45 delegenin oyunu alarak yeniden başkan seçildi.

Muş Esnaf Sanatkarlar Odası konferans salonunda düzenlenen kongreye CHP Muş Eski Milletvekili Şerif Ertuğrul, CHP Siirt İl Başkanı Nevaf Bilek, CHP Bitlis İl Başkanı Metin Güzelkuyu ve CHP üyelerinin yanı sıra AK Parti Kızılağaç Belde Belediye Başkanı Burhan Öğüt ve MHP Muş İl Başkanı Şükrü Demir de katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından CHP Siirt İl Başkanı Nevaf Bilekin başkanlığında divan heyetinin oluşturulması ile başlayan kongrenin açılış konuşmasını CHP Merkez İlçe Başkanı Mehmet Sönmez yaptı.

Konuşmasında AK Parti hükümetini eleştiren Sönmez, Bu kongre her geçen gün daha da otoriter bir yönetim anlayışıyla ülkemizi sonu belirsiz maceralara sürükleyen bir iktidarın baskı ve dayatmalarının maksimum düzeylere geldiği günlerde yapılıyor. İç ve dış politikası iflas etmiş bir iktidarın bu vurdumduymaz yönetim anlayışına dur diyebilecek tek adres Cumhuriyet Halk Partisidir dedi.

Partisinin yönetim anlayışını övgü ile dile getiren Sönmez, CHP bu ülkede yaşayan ve her biri bu mozaiğin ayrı bir rengi ayrı bir güzelliği olan tüm halkların ortak iradesidir. CHP yoksulluğa, yolsuzluğa geçit vermeyen, başı dik, sırtı pek bir Türkiyenin yegâne teminatıdır. CHP korku imparatorluğuna boyun eğmeyen, mazlumun, ezilmişin, ötekileştirilmişin, yanında olan ve onların güvencesi olan son kaledir. Bizler bu onurlu davanın birer neferi olarak dün olduğu gibi bugün de, yarın da halkın iktidarı kuruluncaya denk mücadelemizi yorulmadan, usanmadan, azimle devam ettireceğiz. Bu duygularla Mustafa Kemal Atatürkün bizlere emanet bıraktığı iki eserden biri olan Cumhuriyet Halk Partisinin, Muş il olağan kongresinin hayırlı olmasını diliyorum şeklinde konuştu.

Daha sonra konuşan CHP Muş İl Başkanı Adanur, 29 Nisan 2015 tarihinde genel merkez yönetim kurulu kararıyla atandığım Muş İl Başkanlığı görevine oluşturmuş olduğumuz yönetim kurulu kadrosu ile birlikte yeniden faaliyetlerimize başladık. 7 Haziran 2015 seçimlerinde ve 1 Kasım 2015 erken seçimleri olmak üzere yoğun bir tempo ile seçim faaliyetlerini yönetim kurulu üyelerimiz ve ilçe teşkilatlarımızla beraber yürüttük. Ayrıca çok kısa bir sürede sosyal projelerimizle halkla iç içe olma çalışmalarımız dada hız kesmeden devam ettik. Bu projelerimizin en önemli ayaklarından biri olan bazı okullardaki ihtiyaç sahibi öğrencilerimize kırtasiye türü yardımlarda bulunarak öğrencilerimizin eğitimime katkıda bulunduk. İlçe kongrelerimizi kadın kolları ve gençlik kolları kongrelerimizi de yaparak il kongresi hazırlıklarımızı tamamladık. İl kongremizi de yaptıktan sonra inşallah birlik ve beraberlik içinde hep beraber doğru dürüst ve samimi duygular içerisinde Cumhuriyet Halk Partimizin iktidarı yürüyüşüne katkılarımızı sunarak devam edeceğiz. Kongremizin hayırlara vesile olması dileğiyle saygılarımı sunuyorum ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından divan heyetinin yönettiği kongrede faaliyet ve mali raporların okunarak ibraz edilmesinden sonra dilek ve temenni bölümünde konuşmak isteyen partililere de söz verildi.

Burada söz alarak bir konuşma yapan Maşallah Devrim isimli partili, CHPnin bazı konularda eksikliklerinin olduğunu söyleyerek, bölgede etkili politika izleyememesini eleştirdi. Kürtleri görmezden gelenlerin iktidar olamayacağını söyleyen Devrim, Bunun en canlı örneğini 7 Haziran da AK Parti ile gördük. Kürtlere yüz çevirdiği anda tepe taklak aşağı gelmiştir. Ancak 1 Kasım seçimlerine giderken kirli bir savaşı başlatarak, zorla, sindirerek, tekrar oy toplamaya başlamıştır. Bunun karşısında CHP, ne genel merkezince ne de il teşkilatlarınca yeterli bir tepki gösterememiştir. Bunun nedenini bir türlü anlayamamakla beraber herhalde bir kısım ulusalcı oyların kaybedilmesi korkusu ile hareket edilmiştir. CHP bölgede yaşanan olaylara tepkisiz kalmıştır. Oysaki bütün bu yapılanlara karşı korkusuz bir şekilde mücadele etmemiz gerektiğini düşünüyorum diye konuştu.

Devrim, konuşmasının sonunda CHPnin bir üyesi olarak kongreyi protesto ederek oy kullanmayacağını sözlerine ekledi.

Devrimin konuşmasının ardından kongre divan başkanı Nevaf Bilek de, CHPnin yaşanan olayları sürekli takip ettiği, bölgeye defalarca milletvekillerinin gittiğini söyleyerek, bu konuda duyarsız kalınmadığını ifade etti.

Yapılan konuşmaların ardından seçime gidildi. 59 delegenin katıldığı seçimde 45 delegenin oyunu alan İsmail Adanur tekrar başkanlığa seçildi.

Seçim sonuçlarının ardından konuşan Adanur, herkese teşekkür edere yaptığı konuşmada, Değerli arkadaşlar beni tekrardan seçtiğinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Bundan dolayı minnettarım. Bu süreçten sonra partimiz ile birlikte hep beraber bölgede politikamızı anlatmak için mücadelemize devam edeceğiz. Ayrıca bölgemizin şuan ki sorunları doruk noktasındadır. Bu Kürt meselesi ve bu hendekler konusunda gerçekten partimiz her süreçte barıştan, demokrasiden yana tavır almıştır. Bu sürecimiz böylede devam edecektir. Terör olaylarından dolayı bölgeye devamlı heyetler gelecektir. Seçimden önce genel başkanımız, Doğu Güneydoğu il başkanları ve sıkıyönetim ilan eden ilçe başkanlarımızı Ankaraya çağırdı. Bizleri de dinledi. Hepiniz basında da gördünüz. Şırnak il başkanı, Cizre ilçe başkanımız duygularına dayanamayıp ağlayarak ben çocuğumu okula göndermek istiyorum dedi. Buradaki çocukların eğitim hakkı, yaşam hakkı vardır. Bütün insanların yaşam hakkı vardır. Bu olayların bitmesi için partimiz ve biz bölge il başkanları, yöneticileri olarak mücadelemize devam edeceğiz. Her zaman teröre karşı mücadele edip, demokrasiden yana tavır alacağız. Bana tekrar bu görevi laik gördüğünüz için teşekkür ediyorum dedi.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri