Yaklaşık 800 bin YTL harcama ile bin 600 metrekare kapasiteye ulaşan, aynı anda 20 hastanın tedavi edilebileceği Devlet Hastanesi Acil Servis Ünitesi dün akşam saatlerinde hasta kabul etmeye başladı.

Bir süreden beri devam eden genişletme ve onarım çalışmalarının tamamlandığı Acil Servis Ünitesi dün akşam saatlerinde faaliyete girdi. Daha önce 800 metrekare olan acil servis genişletme ve onarım çalışmalarından sonra bin 600 metrekare kapasiteye ulaştırıldı. Aynı anda 20 hastanın tedavi edilebileceği Acil Servis ülkenin en modern üniteleri arasında gösteriliyor.

İhtiyaca cevap vermediği için büyütülmesi için başlatılan çalışmaların tamamlandığı acil servis ünitesi dün akşam saatlerinde hizmete başladı. İlk hastalarının tedavi edildiği acil servise trafik kazasında yaralanan bir vatandaşın da geldiği bildirildi.

Yaklaşık 800 bin YTL mal olan yeni acil serviste aynı anda 20 hastanın tedavi edilebileceği kaydedildi. Modern ve kaliteli malzemelerin kullanılarak hizmete sunulan acil servis ünitesinin şu kapasite olduğu açılandı: “6 hastaya ilk müdahale ve resüsitasyon yapılabilmekte, 12 hasta aynı anda muayene edilebilmekte, 6 hasta normal gözlemde tutulabilmekte, 6 hasta monitörlü gözlemde tutulabilmekte, 1 kişilik yoğun bakım odası olağanüstü durumlar için hazır bulundurulmakta (kuş gribi gibi), Bütün bu sayılan alanlarda her hasta için merkezi oksijen ve vakum sistemi bulunmakta, Yaklaşık 120 metrekarelik bekleme salonunda hastaların beklemesi ve ihtiyaçlarını giderebilmesi için gerekli modern donanım bulunmakta, Önündeki eski jeneratör binasının kaldırılması ile geniş bir park alanı oluşturulmuş, kilitli taş döşenerek ağır kış şartlarına uygun bir alan oluşturulmuştur.

Bütün zemin kaplamaları antibakteriyel PVC kaplama, duvarlar antibakteriyel epoksi boya olup, ses, görüntüleme, yangın alarm, data ağı, merkezi havalandırma ile çağdaş bir mekan oluşturulmuştur. Acil serviste teşekküllü bir laboratuar bulundurulmayıp örnekler Pnömatik Tüp Sistemi ile merkez laboratuara 20–30 sn gibi kısa bir sürede ulaşmakta ve sonuçlar otomasyon üzerinden alınmaktadır”. Haber: Muşun Sesi Gazetesi / Fotoğraflar: Adem Sönmez

 NULL