KANALİZASYON TEHDİT EDİYOR
Muratpaşa mahallesinde yıllardan bu yana açık kanalizasyon boruları bulunuyor. Mahalle aralarına yayılan kanalizasyon artıkları çevresine ağır bir koku yaymasının yanı sıra hastalık tehlikesi saçıyor.

Altyapı sorunu ilimizin sorunlarının başında geliyor. Muş’ta kanalizasyon artıkları için bir arıtma tesisi bulunmuyor. Kanalizasyon artıkları Karasu’ya akıtılıyor. Ancak kanalizasyon şebekesi her tarafa bağlanmış değil. Birçok yerde kanalizasyon boruları yarıda bırakılmış durumda ve kanalizasyon artıkları ortalıklara yayılıyor. Bu ortalığa yayılan kanalizasyon artıkları, çevresine hem büyük rahatsızlık veriyor hem de ciddi hastalık riski taşıyor. Hem buralardaki insanlar hem de sorumlu kurumlar duyarsız ve ilgisiz davrandıkları için bu durum yıllarca bu şekilde sürebiliyor.
 
Artıklar ortalığa yayılıyor
 
Muratpaşa mahallesindeki bir kanalizasyon borusu da bunlardan birisi. Merkez Mehmet Akif İlköğretim Okulu’nun dibinde açık bir kanalizasyon borusu bulunuyor. Şehrin üst tarafından döşenip gelen bu kanalizasyon borusu burada açık bir halde duruyor. Buradan akan artıklar da çevresine yayılıyor. Bu kanalizasyon artıkları çevresine ağır bir koku yayıyor. Artıklar buradaki açık alana yayılıyor. Buradan çıkan artıklar bu evlerin aralarına kadar yayılıyor.
 
‘Evlerimiz sinek dolu’
 
Bu civarda oturan mahalle sakinleri, kanalizasyon artığı kokusundan duramadıklarını söylüyor. Evlerinin sinek dolduğunu belirten Mahalle sakinleri, bunun kendileri için ciddi bir sağlık riski taşıdığını ancak soruna bir çözüm bulamadıklarını ifade ediyor. Bu bölgenin sorunu Sağlık müdürlüğüne ilettiklerini, Ancak Sağlık Müdürlüğünün bir çözüm bulamadığını dile getirdiler.

Çevreye yayılan kokudan evlerinin camlarını açamadıklarını belirten mahalle sakinleri, balkonda da oturamadıklarını, bu sorunun çözülmesi için bir an önce yetkililerden yardım beklediklerini belirttiler. Haber: Emrullah Özbey NULL