21. Yüzyılda Muş’ta eğitimde her geçen gün sorunlar artıyor. Öğrenciler çamurlu yolda yürüyerek eğitim ve öğretimlerini sürdürüyorlar. Avrupa Birliği’ne aday olan ülkemizin Muş ilinde eğitim içler acısı. Hikmet Uluğbay İlköğretim Okulunda öğrenim gören öğrenciler çamurlu yollarda okula gelip gitmeye çalışıyorlar.


Muş-Bingöl Karayolu üzerinde Sütlüce Köyüne giden yol güzergâhında Hikmet Uluğbay İlköğretim Okulunda öğrenim gören öğrenciler havaların ısınması ile birlikte çamurlu yollarda eğitim mücadelesi veriyor.
Eğitimlerini sürdüren öğrencilerin çamurlu yollardaki mücadelesi tüyler ürpertiyor. 21. yüzyılda Muş’ta eğitim gören öğrencilerin çektiği çile ve sefaleti görenleri hayrete düşüyor.


Baharın gelmesi ile birlikte eriyen kar suları stabilize yolu adeta çamur deryasına dönüştürdü. Öğrenciler geliş ve gidişlerin adeta çamurla mücadele ediyor. Çaresiz ve zor durumda olduklarını söyleyen öğrenciler, her yıl ilkbaharda bu manzara ile karşılaştıklarını ve sonbaharda da yağmur yağışlarından sonra tekerrür ettiklerini söylediler.


Çamurlu yollarda çocuklarının eğitim görmesine tepki gösteren veliler ise, her gün çocuklarının elbiselerini yıkamak zorunda kaldıklarını ve artık bununla baş edemediklerini söylediler.
Milli Eğitim Müdürlüğünün bu konuda çok duyarsız kaldığını kaydeden veliler, 1-2 kilometrelik yolun çamur furyasından kurtulması için her türlü imkan ve olanağın mevcut olduğunu ama ihmal edildiğini belirttiler. Haber: Emrullah Özbey

 NULL