ABD’li tütün şirketi SİPRER’in, Kızılağaç Tütün Kooperatifi ile gerçekleştirdiği anlaşma kapsamında, yaklaşık 100 ton tütün alımı yapacağı bildirildi.


Kızılağaç Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun’un yurt içi ve yurt dışındaki özel firmalara gönderdiği tütün numunelerinin sonuçları gelmeye başladı.


Muş tütününü beğenerek ilk etapta yaklaşık 100 ton tütün almak isteyen ABD’li SİPRER firması yetkilileri, Muş’a gelerek Kızılağaç Tütün Kooperatifi ile anlaşma imzaladı. Muş tütününün kaliteli bir tütün olduğunu ve çiftçilerin kendilerine temiz ve istedikleri kalitede tütün teslim etmeleri halinde gelecek yıllarda daha fazla tütün alabileceklerini vurgulayan SİPRER firması yetkililerinden Arif Karasınır, yapılan anlaşmanın Muş’a hayırlı olmasını diledi.


Önümüzdeki haftalar içerisinde başka şirketlerle de anlaşma imzalayabileceklerini belirten Kızılağaç Tütün Kooperatifi Başkanı Şeyhmus Solgun, doğuda ilk kez Muş ilinin tütün pazarlaması konusunda yabancı bir şirketle anlaştığını söyledi.


Tütün kotası sebebiyle çiftçilerin zor durumda olduğunu ve bu anlaşma ile biraz daha rahatlamanın yaşanacağını da vurgulayan Solgun, “TEKEL tarafından tütüne getirilen 220 kilogramlık kota üreticiyi zor durumda bırakmıştı. Bunun üzerine özel sektöre yöneldik. Geçtiğimiz aylarda yurt içinden ve yurt dışından bir çok tütün şirketine numune gönderdik. Bunun sonucu olarak ilk şirketle anlaşma imzaladık. Artık tütün ekicilerimizin yüzleri gülüyor.Geleceğe ümitle bakıyorlar” diye konuştu.


600 tütün ekicisi bulunan Özdilek köyünün muhtarı Fadıl Aymelek de devletin yetiştirdikleri tütüne kota getirmesi sonucu mağdur olduklarını söyledi. Aymelek, “Kooperatif başkanımızın girişimleri sayesinde bu gün yüzümüz yeniden gülmeye başladı. Şuan 250 kilogram üzerinden SİPRER şirketi ile anlaşma yapıyoruz. İnşallah onları da memnun edeceğiz. Bugün mutluluğumuz 2 katına çıktı. İlk defa Kızılağaç tütünü ihraç edilecek” dedi. İHA

NULL