Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, 14 Mart Dünya Çiftçiler Haftası vesilesiyle yaptığı yazılı açıklamada: Toplumsal üretimin temel taşlarından tarım sektörüne çok önemli katkılar sağlayan ve sofralarımıza ulaşan ekmeğin, meyvenin, sebzenin üretiminde alın teri dökerek yoğun emek sarf eden kesimlerin başında gelen, evini yönetip besleyen, toplumumuzun sigortası tüm çiftçilerimizi emeklerinden dolayı tebrik ediyor, bu özel günlerini yürekten kutlayarak çiftçilerimize bereketli bir hasat dönemi diliyorum.

Tarım istihdam alanıdır, gıda kaynağıdır, hayatın sürdürülmesinde olmazsa olmazdır. 14 Mayıs bütün dünyada 7 milyar, ülkemizde 80 milyon insanın gıda ihtiyacını bütün zorluklara rağmen karşılayan, toprağını işleyen, hayvanına bakan, besleyen insanların günü.

Bugün ülkemizde olduğu gibi küresel anlamda da kutlanmaktadır. Nüfusun hızla arttığı, kuraklık, doğal afetler ve açlık manzaralarının gözler önüne serildiği, buna paralel olarak doğal kaynakların azaldığı günümüzde temel gereksinimlerimizi karşılayan tarımsal üretim; gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun tüm ülkeler için hayati önem taşımaktadır. Ülkenin sosyo-ekonomik kalkınmasında öncü sektör olan tarım alanında faaliyet gösteren çiftçilerimiz, tüm dünyada ve ülkemizde kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında en önemli rolü üstlenmektedirler. Artan nüfus, buna karşılık her geçen gün çeşitli nedenlerle azalan tarım alanları, dünyadaki gelişen ve değişen politikalar, ticaret stratejileri, tarımın en önemlini artacaktı.

Önümüzdeki yıllarda dünyada enerjinin ve gıdanın konuşulacağı yüzyıl olacaktır. Bugün dünyada 800 milyon aç, 3 milyar da yanlış veya yetersiz beslenen insan bulunduğu bir gerçektir. Bu nedenle, tükettiğinden daha fazla üreten ülkeler zengin ülkeler olacaktır. İthalatla rekabet etmek zorunda kalmasın ve üzerindeki gereksiz vergi yük kaldırılsın. İşlenebilen, ekilebilen toprağı bulunan, temiz ve sağlıklı suyu bulunan ülkeler dünyada söz sahibi olacaklardır.

Toplumsal üretimin temel taşlarından tarım sektörüne çok önemli katkılar sağlayan ve sofralarımıza ulaşan ekmeğin, meyvenin, sebzenin üretiminde alın teri dökerek yoğun emek sarf eden kesimlerin başında gelen, evini yönetip besleyen, toplumumuzun sigortası tüm çiftçilerimizi emeklerinden dolayı tebrik ediyor, bu özel günlerini yürekten kutlayarak çiftçilerimize bereketli bir hasat dönemi diliyorum ifadelerini kullandı.

Muş Ovası Gazetesi