Skip to main content

657 değişiyor mu?

Muş Haber Fotoğrafı

Meclis Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında toplanan TBMM Genel Kurulunun güvenoyuna sunulan 65. Hükümet programına 453 milletvekili katılmış, yapılan açık oylamada 315 kabul, 138 ise ret oyu çıkmıştı.

Oylama sonucunda güvenoyu alan 65. Hükümetin bazı reformlara gitmesi bekleniyor. 64. Hükümet´in Eylem Planı´nda kamu personel rejimi reformunun 21.12.2016 tarihine kadar yapılacağı ifade edilmişti. Bütün hükümetlerin AK Parti hükümetleri olduğu dikkate alındığında kamu personel rejimi reformunun 21.12.2016 tarihine kadar yapılması beklentisi hakim.  

Eylem Planı Kamu personel rejimi reformuyla ilgili olarak Eylem Planı´nda şu ifadelere yer alıyor: Temel olarak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile düzenlenen bu alanda zaman içinde dağınık bir yapı oluşmuş ve sistem çok karmaşık bir hale gelmiştir. Kamu yönetiminin daha dinamik ve etkin bir hale getirilmesi, verimliliğin, hesap verebilirliğin, şeffaflığın ve etkililiğin artırılması amacıyla uluslararası örnekler de dikkate alınarak yeni bir personel rejimi oluşturulacaktır. Yeni oluşturulacak rejim, kamu personelinin performansının ölçülebilmesine ve değerlendirilebilmesine de imkan verecektir.

Ancak, şu ana kadar kamuoyuna, yapılan çalışmalarla ilgili herhangi bir paylaşımda bulunulmamıştır. Bu çalışmanın 3 milyon 400 bin civarındaki kamu personelini ilgilendirdiği düşünüldüğünde ne denli önemli bir düzenleme olduğu görülecektir. Bu hızla 6 ay içerisinde, bu çalışmanın yapılmasının oldukça zor olduğunu ifade etmek isteriz. Kamuda zaman yönetimini esas alan etkin bir personel sistemi oluşturulacağı ifadesi de yer alıyor. Böylece idari yapının daha hızlı çalışan ve daha hızlı karar veren bir hal alması amaçlanıyor.

Bu değişiklik 64. Hükümet Eylem Planı´nda yer alıyordu. Gerçekleşmemsi beklenen çalışmalar arasında güvenlik hizmetleri alanındaki personelin nitelik ve nicelik bakımından geliştirilmesi ve profesyonelleşmesini sağlayacak her türlü tedbirin alınmasında kararlı olunması da yer alıyor. Devlet personel rejiminin etkinleştirilmesi, kamuda insan gücü planlaması yapılması, nispeten geri kalmış yörelerimizde yeterli ve nitelikli personel istihdamına yönelik tedbirler geliştirilmesi de öngörülüyor.   Alan Sınavı Genişletilecek Öğretmen adayları için alan sınavı genişletilmesi hususu da öngörüler arasında. Bütün alanlardaki öğretmen adayları için alan sınavı yapılacağı şu günlerde konuluyor. Konuyla ilgili olarak 64. Hükümet´in Eylem Planı´nda: Kamu Personeli Seçme Sınavı´nda, uygun görülen diğer alanlardaki öğretmen adayları için de alan sınavı uygulamasına geçilecek. Öğretmen adaylarının sadece genel kültür ve eğitim bilimleri (formasyon) alanındaki bilgilerini ölçen sistemden, kendi alanlarındaki bilgilerini de ölçen Alan Bilgisi Sınavı uygulaması 2013 yılında 15 alanla başlamıştır. Daha nitelikli öğretmen adaylarının mesleğe girmesini sağlayan bu sistem, uygun görülen diğer alanlar için de uygulamaya konulacaktır ifadelerine yer verilmişti.  

ASDEP İstihdamı Programda yer alan: Sosyal yardım veya sosyal hizmete ihtiyacı olan bütün dezavantajlı vatandaşlarımıza ulaşacak olan Aile Sosyal Destek Programı´nın (ASDEP) alt yapısını tamamlayacak ve yeterli sayıda nitelikli personel istihdam ederek ASDEP´i aşamalı olarak hayata geçireceğiz ifadeleri ışığında yeterli sayıda ASDEP personeli istihdam edilmesi bekleniyor. İlk kez iş bulan gençlerin bir yıl boyunca maaşının devlet tarafından karşılanmasıyla ilgili olarak da: İlk kez iş bulan her gencimizin maaşının bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız.

Bu dönemde gençlerimizin iş başında eğitimini de temin ederek beceri kazanmalarını sağlayacak, işverenin de personel maliyetini düşüreceğiz ifadeleri programda yer alıyor. Mahalli idarelerdeki teknik personellerin her seçim dönemiyle birlikte değişmesinin önüne geçilmesi de programda yer alıyor.Yerel yönetimlerin asgari hizmet standartlarının belirlenmesiyle yerel yönetim hizmetlerinin etkinliğini ve sürekliliğini sağlamak üzere özellikle teknik kadronun her seçim döneminde değişmesini engelleyecek mevzuat çalışmasının yapılması bekleniyor. En çok da yerel seçimler sonrası seçilen belediye başkanının kadro değişikliğine gittiği düşünülürse bu oldukça önemli bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Programda yer alan Uluslararası örgütlerdeki Türk uzman personel sayısını artıracağız ifadesi ışığında ülkemizin uluslararası arenada etkinliğinin artması açısından önemli bir gelişme olarak duruyor.

Taşra teşkilatının mali ve personel kaynağı güçlendirilmesiyle ilgili olarak da merkezi idarenin politika belirleme, standart geliştirme ve denetim birimlerinin güçlendirilmesi ve stratejik düzeyde etkinliğinin artırılması bekleniyor. Programa göre, taşra teşkilatlarının ve mahalli idarelerin de insan kaynaklarının geliştirilmesine paralel olarak, operasyonel düzeyde esneklikleri ve mali kaynakları genişletilmeye devam edilmesi de öngörülüyor. Programa genel olarak bakıldığında, 34. Eylem Planı´nda yapılacak küçük değişikliklerle yola devam edileceği öngörülüyor. 

Muş Ovası Gazetesi

Bu Sayfayı Paylaş

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Sağlık Bakanlığı Binası

Sağlık Bakanlığına 27.000 Sözleşmeli Personel Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre ÖSYM…

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…

Haber ve İçerik Etiketleri

etiketler ile ilgi alanına giren haberlere daha kolay ulaşabilirsin..

Haber Kategorileri

haberleri kategori bazında gruplandırarak aradığın içeriğe daha kolay ulaşabilirsin.