Skip to main content

61 okula beyaz bayrak sertifikası

Muş Haber Fotoğrafı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle uygulanan Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul projeleri çerçevesinde öğretmenevinde düzenlenen törenle 61 okula Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu sertifikası verildi

Beyaz bayrak almaya hak kazanan 61 okul için öğretmenevi konferans salonunda düzenlenen ödül töreninde, derece elde eden 61 okulun müdürlerine beyaz bayrak sertifikaları verildi.

Okul müdürlerine bayrak sertifikaları, Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık hizmetleri dair müdür Kenan Polat, Milli Eğitim şube müdürleri Bayram Güler, Murat Çoban ve İl Sağlık Müdürlüğü şube müdürlerinden Selahattin Söylemez tarafından takdim edildi.

MUŞ’TA 154 OKULUMUZ ŞİMDİYE KADAR BU BELGELERDEN ALMIŞ BULUNMAKTA

Programda konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Muş’ta Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sağlık İl Müdürlüğü personelinin yaptığı denetimler sonucu hak eden okullara sertifikaların verildiğini söyledi.

Sertifika töreninin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Bugün burada besleme dostu okullarımıza ve beyaz bayrak almaya hak eden okullarımıza ödüllerini verdik. Muş’ta 154 okulumuz şimdiye kadar bu belgelerden almış bulunmakta dedi.

Muş’ta 716 okulun bulunduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, geçmiş yıllardan bu zamana il geneli 113 okulun beyaz bayrakla ödüllendirildiğine dikkat çekerek, 2018/2019 eğitim sezonunda ise müracaatı olan 94 okulda 61’ine beyaz bayrak verilmesinin uygun görüldüğü söyledi.

BİZİM BURADAKİ AMACIMIZ; ÖĞRENCİLERİMİZ VE ÖĞRETMENLERİMİZ OKULLARINI SAHİPLENSİNLER, TEMİZ TUTSUNLAR

Engin, Beyaz bayrak alan okulların rakamsal bütünlüğünü açıklamasının ardından ayrıca il geneli 41 okulumuz da beslenme dostu okul seçildi. Tabi bu rakam bizim için asla yeterli değil. Bu yıl okul müdürlerimizle beraber bir hedef koyduk. Bir defa okullarımızın yüzde 90’ı beyaz bayrak için mücadele edecek. Bunların inşallah büyük bir kısmı da beyaz bayrak alacaklar. Bakanlığımızın düzenlenmiş olduğu beyaz bayrak ve beslenme dostunun amacı, okullarımızın hijyen ve temiz olması. İnsan sahiplendiği yeri temiz tutar ve oraya değer verir. Bizim buradaki amacımız; öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz okullarını sahiplensinler, temiz tutsunlar. Beslenme dostunda ise, o da çok önemli bir husus, obezitenin gittikçe arttığı bir toplumda biz öğrencilerimizi doğru beslenmeye yönlendirmek suretiyle iyi örnekler göstermelerini arzu ediyoruz diye konuştu.

Beyaz Bayrak Projesinin il genelinde okullar arasında rağbet gördüğünü de söyleyen Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı resmi, özel, yaygın ve örgün eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkartılması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi ayrıca öğrencilerin sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında teşvik edilmesi ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında 5 Haziran 2015 tarihinde Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü ve 20 Eylül 2013 tarihinde Beslenme Dostu Okullar İşbirliği imzalanmıştır. Bu kapsamda derece elde eden okullar ödüllendirilmektedirler. Dolayısıyla Muş’ta da şimdiye kadar 154 okulumuz beyaz bayrak alma hakkını elde etti. Bunun daha yaygın hale gelmesi için mücadele edeceğiz. Gelecek yıl il geneli tüm okulların beyaz bayrak için müracaat etmesini bekliyoruz. Takipçisi olacağım, müracaatta bulunmayan okullarımızı. Türkiye geneli bu alanda 76. Sıradayız. Önümüzdeki yıllarda bu çıtayı daha yukarı çekmek istiyoruz. Bu konu benim için oldukça önemli. Takipçisi olacağımız belirtmek istiyorum şeklinde konuştu.

Düzenlenen beyaz bayrak takdim töreninin ardından katılımcılar gelecek yıl için aynı şekilde dereceye girme sözlerini yinelerken, İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin’de 94 okul arasından dereceye giren 61 okul müdürüne örnek bir hizmette bulunmalarından dolayı teşekkürlerini iletti.

 

Fırat Demir Haber 49 Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri