Skip to main content

40 öğrenci sütten zehirlendi

Muş Haber Fotoğrafı

MÜDÜR TEŞHİSİ KOYDU: “UZUN SÜRE SÜT İÇMEMİŞLER!”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Yıldız, sütten zehirlendikleri öne sürülen 40 öğrencinin uzun süre süt içmedikleri için rahatsızlanmış olabileceklerini ileri sürdü

Ücretsiz süt dağıtımı öğrenci ve velilere şok yaşattı. Muş’ta 40 öğrenci sütten zehirlendi. 40 çocuk hastanelik oldu. Çöğürlü Köyü İlköğretim Okulunda dağıtılan sütten zehirlendiğini ileri sürülen 40 çocuk, Muş Kadın Doğum Çocuk Hastalıkları Hastanesine getirildi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü “Okul Sütü Akıl Küpü Projesi” kapsamında Muş’ta dağıtılan sütlerden zehirlendiği öne sürülen 40 öğrenci, ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.
Sabah saatlerinde Çöğürlü Köyü İlköğretim Okulu’nda dağıtılan sütlerden içen 40 öğrenci; mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi şikayetleri ile okul yönetimine başvurdu. 112 ekiplerine haber verilmesi ile okula çok sayıda ambulans sevk edildi. Okulun bahçesinde ağlayarak bekleyen öğrenciler, ambulansla Muş Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne kaldırıldı.

Hastaneye getirilen öğrenciler, “Sabah dağıtılan sütlerden içtik, ondan sonra hastalandık” diyerek gözyaşı dökerken, çocuklarının rahatsızlandığını duyan veliler de hastaneye akın etti.

TARIM MÜDÜRÜNDEN İLGİNÇ SAVUNMA
Hastaneye gelerek, çocukların durumu hakkında bilgi alan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Yıldız, gazetecilere açıklamada bulundu. Henüz zehirlenme belirtisi olmadığını savunan Yıldız, gerekli tetkiklerden sonra Valilik tarafından kesin açıklama yapılacağını ifade etti. 

MÜDÜRE GÖRE ZEHİRLENME DEĞİL
Mide bulantısı, kusma ve baş ağrısı şikayeti ile hastaneye gelen öğrencilerin zehirlenmediğini savunan Yıldız, “Dün saat 10 itibarı ile süt dağıtımına başlamıştık. Şu ana kadar tarafımıza iletilen herhangi bir zehirlenme vakası yok. Bu konuda öğrencilerimizin, sadece bir okulda 40 tane öğrencimizin henüz tahlil ve tetkikleri devam etmekte bunun sütten kaynaklandığı konusunda net bir bilgi yok. Tahliller tamamlandıktan sonra gerekli açıklama Valiliğimiz tarafından yapılacaktır. Bu konuda kesin sütten zehirlenme diye bir durum söz konusu değil.”dedi.

SUÇLU ÇOCUKLAR
Çocukların birden bire süt içmesinden dolayı böyle bir vakanın ortaya çıkmış olabileceğini belirten Yıldız, “bir insan uzun zaman süt içmediği vakit, birden bire süt içtiğinde hazımsızlık gösterebilir. Bireysel olarak kişilerin süte karşı alerjileri olabilir. Bu olay bundan da kaynaklanmış olabilir.”diye konuştu.

VELİLERDEN TEPKİ
Çocuklarının zehirlendiğini duyar duymaz hastaneye akın eden veliler, yetkililere tepki gösterdi. “Çocuklarımıza süt içirilmesini istemiyoruz” diyen veliler, süt dağıtımının durdurulmasını istediler.

 Muş`un Sesi Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri