Skip to main content

`3 günde kalsa izin vermem`

Muş Haber Fotoğrafı

Kentte çarpık yapılaşmanın önüne geçmek için mücadele ettiklerini belirten Dede, göreve geldiğim günden bu yana kaçak ve ruhsatsız yapıla izin vermedim. Görev süremin bitmesine 3 ay değil, 3 günde kalsa izin vermeyeceğim” dedi

Muş Belediye Başkanlığı görevine başladığı günden bu yana her fırsatta kaçak ve ruhsatsız yapılara izin vermeyeceğinin altını çizen Belediye Başkanı Necmettin Dede, görev süresi doluncaya kadar bu kararlılığını sürdüreceğini söyledi. Bazılarının “burada 3 aylık bir süresi kaldı, fazladan katlara müsaade etsin” gibi söylemlerde bulunduğunu belirten Dede, “değil 3 ayım, 3 günümde kalsa müsaade etmeyeceğim” diyerek kararlılığını gösterdi.

Kaçak ve ruhsatsız yapıya müsaade etmemek için göreve geldiği günden bu yana belediye çalışanları ile defalarca toplandığını ve asla taviz vermeyeceklerini söyleyen Dede, geçmişte kaçak ve ruhsatsız yapılara müsaade eden belediye başkanlarının bu işi nasıl yaptıklarını da merak ettiğini söyledi. Vatandaşların fazla kat taleplerine ret cevabı verdiğimizde geçmiş dönemlerde yapılan yapıları örnek gösterdiğini kaydeden Dede, kaçak yapılara izin veren belediye başkanları gelsin bu işi nasıl yaptıklarını anlatsın bizde çözüme kavuşturalım. Muş’ta yaklaşık 500 konutun ruhsatı yok. Bu vatandaşlarımız konutlarını devredemiyorlar. İpotek edemiyorlar, kredi almakta kullanamıyorlar” dedi.

Belediye Başkanı Necmettin Dede, “Şu anda vatandaşlarımız mağduriyet yaşamaktadırlar. Mağduriyetlerinin sebebi kaide kurallardan uzak bir belediye kararları ve denetimleridir. Eğer zamanında belediye normal geçerli hukuki karar alsaydı bu şekilde bir çalışmaları olmazdı ama yarım yamalak, kulaktan doğma ve tatbiki kişiye göre yapılan konular olduğu için bu şekilde onlara hukuksuzluktan hak doğmaktadır. Nazır planına göre Muş’ta 3-4 kat yapılmalıdır. Bu niye fazla kat olmuştur, çünkü bir imar planı mevcut değil, bir belediye meclisinin kat verip kat almaya yetkisi yoktur. Belediyeler imar planı gelmediği için kendi hukuki sorumlulukları uhdelerinde kalmak üzere bir takım boşluklar bırakmışlar ve boşluklara sahip olamamışlar. Bundan müteahhitler zarar görmüş, vatandaşlar zarar görmüş. Belediye müsaade etmiş, adam kat yapmış, ruhsata gelince de yapının kaçak olduğu söylenmiş. Peki, bu katlar yapıldığı zaman belediye neredeydi. Vatandaş mağdur edilirken, dolandırılırken veya perişan edilirken belediye ve devlet neredeydi. Ben gidiyorum bina yapılıyor, kimse ruhsatı sormuyor, kat iznini sormadan üye oluyorlar. Bu bilinçsizlik hepimizde var. Şu anda Muş’ta mağdur olan 500’ün üzerinde şahıs var. Bu adamlar çocuklarına daireleri bırakacaklar ama tapu yok, bankada ipotek edemez, çünkü ruhsatı yok. Akabinde yangın, kaza gibi durumlarda ruhsat olmadığı için tek kuruş dahi alamazlar. Şimdi bu kadar sorumsuzluk varken niye vatandaşı bu sorumsuzluklar içine sürüklüyoruz. Bizim daha önce belediyenin vermiş olduğu kat izinleri belediye encümeni tarafından bir kat aşağıya düşürüldü. Sonra belediye tekrar eşitlik ilkesine aykırı olarak yapıldığı için ilhakı hak doğar. Yani hak edinme doğar, kanunsuz hak dahi olsa ilhakı hak doğar. Bir belediye başkanı veya encümenin bir vatandaşa verdiği kararı başka bir belediye başkanı veya encümeni kaldırmaz ama hukuksuzluk her yerde mevcuttur” şeklinde konuştu.

 Muşun Sesi Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri