Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Başkanlığı önünde çocuklarına kavuşmak için evlat nöbeti tutan ve sayları artarak devam eden ailelerin kararlı bekleyişi devam ediyor.
Muş’ta Halkların Demokratik Partisi (HDP) il başkanlığı önünde çocuklarının PKK terör örgütü tarafından dağa kaçırıldığını iddia eden ailelerin başlatmış oldukları evlat nöbeti 78 haftayı geride bıraktı.
Muş’ta 78 hafta önce 2 aile tarafından başlatılmıştı. Ardından ilerleyen haftalarda evlatlarına kavuşmak isteyen yeni ailelerin de katılması ile büyüyerek devam eden evlat nöbetine katılan 41 aile çocuklarına kavuşmak umudu ile eylemlerine kararlılıkla devam ediyorlar.
Her hafta Çarşamba günü HDP Muş İl Başkanlığı önünde kendileri için kurulan çadırda bir araya gelen aileler çocuklarının fotoğraflarını ellerinden düşürmezken, “Yavrumu verin bana”, “Anneler direniyor”, “Artık yeter, bırakın evlatlarımızı” ve “Artık yeter, yakamızdan düşün” yazılı dövizler açarak HDP ve PKK’ya tepki gösteriyorlar.
Evlat nöbetine katılan annelerden Ayten Koçhan, şunları söyledi; “Yaklaşık 2 yıldır eylem yapıyoruz. Bir çocuk dağda kalana kadar biz eylemimize devam edeceğiz. Biz PKK’dan ve HDP’den çocuklarımızı istiyoruz. Yeter analar babalar ağladı. Daha evlat hasretine dayanamıyoruz. Biz evlatlarımızı istiyoruz. Ersin oğlum sesimi duyuyorsan dön, yolunuz yol değil. Gel teslim ol, artık dayanamıyoruz. Yeter artık kaç yıldır evlat hasretiyle yaşıyoruz. Çocuğumu PKK götürdü. Diyarbakır’da onlar götürdü. Oğlum yeter dönün. Çocuğumu HDP ve PKK’dan istiyoruz. Yılanın başı HDP’dir” dedi. Fırat Demir