Toplum Yararına Programı (TYP) dâhilinde, Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde çalışmak için yaklaşık 4 bin kişi İş-Kur´a başvurdu.

Orman İşletme Müdürlüğünün sadece projenin uygulayacağı köy ve mahalleler kuraya dâhil edildi. Yaklaşık 200 bin fidan dikim projesinin kura çekimi Orman İşletme Müdürlüğü bahçesinde yapıldı. Zaman zaman gerginliklerinde yaşandığı kura çekiminde Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde çalışacak 200 İş-Kur beden işçisi belirlendi.  

4 Bin Müracaat Yapıldı 4 bin civarında kişinin başvuru yaptığı program ile ilgili kura çekiminde konuşan Muş İş-Kur İl Müdürü Mehmet Emin Taylan: Muş´ta baharın gelmesi ile birlikte genel müdürlüğümüzün orman işletme müdürlüğünün yapacağı 200 bin ağaç dikimi ve 25 hektar orman bakımı için gönderdiği 200 kişilik (TYP) Toplum Yararına Programı dâhilinde beden işçisi kurasını yapmaktayız. Orman İşletme Müdürlüğümüzün planladığı programa göre hangi köylerde hangi alanlarda bu çalışmayı yapıyorsa ona göre noterin aracılığıyla şuan da kura çekilmektedir.

Bize müracaat eden kişi sayısı 4 bine yakın bir müracaatçı sayımız vardır. Bunların içinden sadece projenin uygulanacağı alanlardan kuralar çekilecek ve bizim temennimiz 6 ay sürecek bu toplum yarına programı dahilinde ki çalışmamız 200 bin ağacımızın ekilmesi ve 200 bin tane ağacımızın önümüzdeki sezona sağlıklı bir şekilde çıkmasıdır. Böyle bir çalışmamız var, bundan sonrada çalışmalarımız devam edecektir çünkü temennimiz bütün kırsal olan alanlarımızı sahalarımızı ağaçlandırmaktır dedi.  

70 Kişi Başvurdu Toplum Yaranına Programı projesi dahilinde kuraya dahil olan Savaşçılar Köyü Muhtarı Abdurahman Bilici İş-Kur kurası ile ilgili şunları söyledi: Bu gün burada İş-Kur Orman İşletme Müdürlüğünün İş-Kur kura çekimi var. Benim köyde hizmet etmek için 8 tane kontenjanım var. 70 kişi başvurdu, inşallah hak eden çıkacak. Allah ona nasip etsin çok güzel bir kuradır. İnşallah hak edene çıkar böyle düşünüyorum.

Kime çıkarsa Allah nasip etsin. İş-Kur kurasına katılan vatandaşlardan Salih Özkılıç ise: Orman işletme müdürlüğünün ve iş kurun verdiği imkânlardan yararlanmak için kaydımızı yaptık ve inşallah hak eden kazanır. Bizde kendimizi iş-kura yazdık. Kim hak ediyorsa o kazansın ifadelerini kulandı. 

Muş Ovası Gazetesi