Skip to main content

2 bin yeni öğrenci geldi

Muş Haber Fotoğrafı

Alparslan Üniversitesinin öğrencilerin tercih sonuna yerleştikleri bir Üniversite olmadığına dikkati çeken İnanç, Muş üniversitelerine 2011-2012 yılı akademik yılında yaklaşık 2 bin örgencinin kayıt yaptığını ifade etti.

Alparslan Üniversitesinin öğrenci odaklı bir Üniversite olduğunun altını çizen İnanç, “Üniversitemizi tercih eden 2 bin öğrencinin yaklaşık 500’ünün birinci tercihi. İlk 10 tercihi arasında yerleşen öğrenci sayısı ise binin üzerinde. Dolayısıyla üniversitemiz öğrenciler tarafından bilinçli olarak tercih ediliyor. Bunun sebebi üniversitemizin başından beri kendi varlık sebebi olarak tanımladığı öğrencileri odağa oturtmasındandır” dedi.

“Özgür bir üniversiteden medeni bir dünyaya” ulaşmayı hedeflediklerini vurgulayan İnanç, bu anlayışın kendilerini, öğrencilere karşı çok daha kuşatıcı, kucaklayıcı bir noktaya götürdüğünü vurguladı.

“Biz öğrencilerimizi, sahip oldukları coğrafyasından tutun renklerine, inançlarından tutun etnik yapılarına kadar herhangi bir ayrıma tabi tutmayan bir yönetim anlayışına sahibiz” diyen Prof. Dr. İnanç, bir öğrencinin hangi etnik yapıya, hangi inanç yapısına sahip olmasının kedileri için önem arz etmediğini ifade etti.
Rektör Prof. Dr. İnanç, şunları kaydetti:

Muş Alparslan Üniversitesi olarak geçmişe dönük baktığımızda 3 yıllık bir süreci geride bıraktık. Öğrencilerimiz Üniversite yönetimi tarafından maruz kalmış oldukları uygulamayı muhakkak ki çevreleriyle paylaşıyorlar. Bakıyoruz ki bizim çevremizde daha çok köklü üniversiteler, bazı bölümlerine bizden daha düşük puanla öğrenci kabul ediyorken, üniversitemiz daha yüksek puanla öğrenci kabul ediyor. Çünkü öğrenci Muş Alparslan Üniversitesi’ni bilerek ve severek tercih ediyor. Bu kulaktan kulağa yayılıyor ve öğrencilerimiz Alparslan Üniversitesi’ni isteyerek tercih edip, üniversitemize yerleşiyor.”
Üniversite yönetimi ve akademik personel olarak büyük görevleri olduğunu vurgulayan İnanç, kendilerini güvenerek tercih eden öğrencilerin hak ettiği eğitimi vermeye çalıştıklarını vurguladı.

Üniversitelerinde, 81 ilden öğrencilerin tercih ettiği gibi farklı bölgelerden de akademik personelin bulunduğunu kaydeden İnanç, “Üniversitemiz akademik personele sadece akademik açıdan bakıyor ve personel de bu şekilde üniversitemizi tercih ediyor. Her taraftan bir akın söz konusu. Muş Alparslan Üniversitesi Türkiye’yi Muş’a taşıyor. Akademik personeli, idare personeli ve öğrencisiyle bütün bölgeleri bütün illeri burada bir araya getiriyor. Bunların birbirinden aynı etkilemesini sağlıyor” şeklinde konuştu.

Rektör Prof. Dr. İnanç, 2008 yılının eylül ayında 20 öğretim elemanı ile üniversitede göreve başladıklarını belirterek, “2008 yılında 20 civarında öğretim elemanı, 22 de idari personelimiz vardı. Bunların birçoğu koruma güvenlik personeliydi. PTT’den transfer edilmişti. Ama bugün Muş Alparslan Üniversitesi profesöründen tutun uzmanına kadar 350’den fazla akademisyeni, 150’den fazla idari personeli, 100’den fazla geçici personele sahip” diye konuştu.
Bu kadronun 5 bin civarındaki öğrencilere hizmet ettiğinin altını çizen İnanç, şöyle dedi:
“Devlet Planlama Teşkilatı tarafından onaylanan gelecek 20 yıllık gelişim planımıza baktığımız zaman, üniversitenin tüm alanlarında kamuoyuna vaat ettiği tüm programın önünde gittiğini görüyoruz. Öğrenci sayısından tutun akademik yapılanmaya, fiziksel yapılanmaya kadar tüm alanlarda vaat ettiğimizin önünde gittiğimizi görüyoruz. Bir nevi ‘kışı gösterdik yazı yaşattık’ diye biliriz. Bu açıdan 2012-2013 akademik yılda tamamen bir kampüs üniversitesi kimliğine bürüneceğiz. Bugün itibariyle 6 yerleşkede eğitim-öğretim faaliyetine devam eden bir şehir üniversitesiyiz.”
Bir yandan da “Üniversite olarak, Muş’a teknoloji, yatırımcı ve sanayici açısından hangi katkıları sağlayabileceklerini” tartıştıklarını vurgulayan İnanç, “Bildiğiniz gibi üniversitemizde şuanda Dpt destekli olarak yaklaşık 6 bin metrekareye kurulu merkezi laboratuvar inşaatımız devam ediyor” şeklinde konuştu.
Bölgeye bir teknokent kurmaya hedeflediklerini vurgulayan İnanç, şöyle konuştu.
“Bunun için tabii bir piyasa araştırmasını yapıyoruz. Muştaki yatırımcılarımız sanayicimiz buna ne kadar ilgi gösterecektir. Eğer yeterli ilgi sağlayabilirsek bölgede belki de ilk teknokenti kuran üniversitemiz Muş Alparslan Üniversitesi olacaktır. Bunu da kurarak Muş’taki sanayicimizin, tüccarımızın yatırımlarını daha bir bilimsel yönlendirmelerine katkı sağlamayı bekliyoruz. İnşallah hedefimiz teknokenti de Muş’a kazandırmak olacaktır.”
Bölgedeki öğrencilerin maddi durumlarının çok iyi düzeyde olmadığını dile getiren İnanç, Kredi Yurtlar Kurumu tarafından rektörlüğe tahsis edilen bursları, derslerinde başarılı olan öğrencilere verdiklerini söyledi.
Bursları hem başarılı hem de maddi durumu iyi olmayan öğrencilere vermeye özen gösterdiklerini vurgulayan İnanç, öğrencilere bir taraftan yemek bursu verdiklerini, bir taraftan da personel arasında başlattıkları kendi maaşlarından gömülü olarak yapacakları katkılarla öğrencilere burs fonu oluşturmaya çalıştıklarını vurguladı.
Muş Alparslan Üniversitesi Geliştirme ve Kalkındırma Vakfı’nın kuruluş aşamasında olduğuna da değinen Prof. Dr. İnanç, vakfın kuruluşunun ardından öğrencilere burs sağlayacaklarını ifade etti. Muş`un Sesi Gazetesi 

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri