Muş Kızılağaç Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun, tütün üretiçilerinin elinde 150 ton kota fazlası tütünün kaldığını ve tütüne uygulanan yüksek vergi sebebiyle Muş’a gelecek olan özel firmaların kararlarından vazgeçtiklerini söyledi.

 
 Tütün alımlarının bitmesinin ardından basına açıklamada bulunan Muş Kızılağaç Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun, 22 Nisan ve 13 Mayıs 2006 tarihleri arasında gerçekleştirilen tütün alımlarının bitmesinin ardından çiftçilerin elinde 150 ton kota fazlası tütün kaldığını belirtti. Tütün çiftçisinin kota sebebiyle oldukça zor durumda kaldığını kaydeden Solgun, “Muş çiftçisine haksızlık yapılmaktadır. Kota Bitlis’te 400 kilograma, Hatay’da 600 kilograma, Karadeniz bölgesinde bin 200 kilograma çıkarılmıştır. Ancak Muş’ta halen kota 220 kilogramdır. Bu kotada çiftçimize oldukça az gelmektedir. Bu sebeple de çiftçimizin elinde 150 ton kota fazlası tütün kalmıştır. Çiftçilerimiz yaklaşık 600 bin YTL zarar etmişlerdir. Çiftçimiz oldukça zor durumdadır” dedi.
 
 Muş’ta 8 bin 100 kayıtlı çiftçinin bulunduğunu ve Muş’taki tütün kotasının da arttırılması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade eden Solgun, “Geçen yıl özel sektörle yaptığımız anlaşmalar sayesinde çiftçimiz ekstradan para kazanma imkanına sahip oldu. Tekele’e tütün teslim edip bir yıl boyunca beklemeden özel sektörden iki ay içerisinde parasını alan çiftçimizin yüzü gülmüştür. Ancak son zamanlarda tütüne getirilen vergi sebebiyle özel sektörün Muş’a gelmesi zorlaşmıştır. En kaliteli tütün ile en basit tütünün vergisi aynı oranda tutulduğu için ve getirilen yüksek vergi sebebiyle özel sektör ilimize gelmiyor. Oysa biz bütün bağlantılarımızı yapmıştık ve yaklaşık bin ton tütün satışı gerçekleştirmeyi planlıyorduk. Ancak getirilen vergiler sebebiyle adeta bölgenin kalkınması engellenmiştir. Eğer özel sektör bölgemize girerse ve biz bin ton tütün satışı gerçekleştirirsek, çiftçide, insafta, köylüde, şehirlide ihya olur. Bizim yetkililerden tek isteğimiz getirilen vergilere yeni bir düzenleme getirilmesidir. Vergi sebebiyle bölge yine kaderine terk edilmesin” dedi.

 NULL