Skip to main content

112 Acil Serviste asılsız ihbarlar son buluyor.

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Devlet Hastanesi 112 Acil Servisinde yeni kurulan çağrı kayıt ve operasyon sistemi asılsız ihbarlara son vermek için hizmete girdiği belirtildi. 112 Acil Servisine kurulan çağrı kayıt ve operasyon sistemiyle asılsız ihbarlar boşa çıkıyor.

Gelen aramaların büyük çoğunluğunun “Sapık Çağrı” diye adlandırılan kötü niyetli aramalardan oluştuğunu ve bu ihbarlar yüzünden vatandaşların ihtiyacına ulaşmakta güçlük çektiklerini belirten Acil 112 doktoru Faruk Çiftçi çağrı kayıt ve operasyon sistemi ile bu sorunların ortadan kalkacağını ifade etti.

İlimize yeni hizmetle adını duyuran çağrı kayıt ve operasyon sistemi için 14-16 Ocak ayı tarihinde Ankara’ya giden Acil Servis Dr. Faruk Çiftçi ve Dr. Cemile İrdam hizmet için eğitim gördüler. 112 Acil Servis çağrı kayıt ve operasyon sistemi dalında eğitim gören Dr. Faruk Çiftçi, Sistem sayesinde asılsız ihbar sayısının binden bire düşeceğini kaydetti. Çiftçi, çağrı kayıt sistemi hakkında yaptığı açıklamasında “112 Acil Operasyon yönetim sistemleri En son teknolojiler kullanılarak geliştirilen Armakom 112 Acil Operasyon Yönetim Sistemi çok uzun süredir Yurt içi ve yurt dışında yapılan çalışmalar ve bu konuda edinilen tecrübeler doğrultusunda ülkemiz 112 acil ihtiyaçlarını özel olarak hazırlamıştır.

Gereksiz çağrıların önlenmesi standart veri girişi sistematik operasyon yönetimin düzenli veri akışı performans yönetimi mobil ekiplerin kontrolü adres tespiti ulaşım sürelerinin kısaltılması gibi önemli ihtiyaçlar için etkin çözümler sunmaktadır. Ayrıca sistem, adres arama, çağrı süzme, gelen çağrıların operatörlere eşit dağılımı ve arama yapan numaranın gösterilmesini sağlıyor. Gerçekleştirilen yazılım entegrasyonları ile sistemin tüm bileşenlerini komuta ve kontrol eden, veri girişi, veri depolama, raporlama, ekipler ve ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişimi gerçekleştirmektedir” dedi.

Dr. Çiftçi “Sapık Çağrılara son”
Muş 112 Acil Servisine günde ortalama olarak 5 Bine yakın gelen çağrıların yüzde 98’inin asılsız olduğunu ifade eden Dr. Faruk Çiftçi, çağrı kayıt ve operasyon sistemi ile son bulacağını kaydetti. Dr. Çiftçi yaptığı açıklamada “Özellikle ilimiz 112 Acil Servisine günlük ortalama olarak gelen aramaların büyük çoğunluğunun “Sapık Çağrı” diye adlandırılan kötü niyetli aramaların bu sistem sayesinde ortadan kalkmış olacaktır. Bu sistem sayesinde bu yüzde 98 oranındaki asılsız aramalar yüzde 1’e düşmüş olacaktır. Bu sistem sayesinde 112 Acil servisini gereksiz yere arayanları önleyerek devre dışı bırakılarak, aynı numaradan gelen çağrılar engellenecektir” dedi.

Dr. Çiftçi “Bir günde 150 kişi engellendi”
112 Acil Servisine kurulan çağrı kayıt ve operasyon sistemi sayesinde gereksiz yere arayan 150’ye yakın kişinin engellendiğini belirten Dr. Faruk Çiftçi, gereksiz aramalar azaltılarak ihtiyaca yönelik cevapta daha erken ulaşılabildiğini söyledi. Günaydın Muş Gazetesi

 NULL

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri