Muş Devlet Hastanesi 112 Acil Servisinde yeni kurulan çağrı kayıt ve operasyon sistemi asılsız ihbarlara son vermek için hizmete girdiği belirtildi. 112 Acil Servisine kurulan çağrı kayıt ve operasyon sistemiyle asılsız ihbarlar boşa çıkıyor.

Gelen aramaların büyük çoğunluğunun “Sapık Çağrı” diye adlandırılan kötü niyetli aramalardan oluştuğunu ve bu ihbarlar yüzünden vatandaşların ihtiyacına ulaşmakta güçlük çektiklerini belirten Acil 112 doktoru Faruk Çiftçi çağrı kayıt ve operasyon sistemi ile bu sorunların ortadan kalkacağını ifade etti.

İlimize yeni hizmetle adını duyuran çağrı kayıt ve operasyon sistemi için 14-16 Ocak ayı tarihinde Ankara’ya giden Acil Servis Dr. Faruk Çiftçi ve Dr. Cemile İrdam hizmet için eğitim gördüler. 112 Acil Servis çağrı kayıt ve operasyon sistemi dalında eğitim gören Dr. Faruk Çiftçi, Sistem sayesinde asılsız ihbar sayısının binden bire düşeceğini kaydetti. Çiftçi, çağrı kayıt sistemi hakkında yaptığı açıklamasında “112 Acil Operasyon yönetim sistemleri En son teknolojiler kullanılarak geliştirilen Armakom 112 Acil Operasyon Yönetim Sistemi çok uzun süredir Yurt içi ve yurt dışında yapılan çalışmalar ve bu konuda edinilen tecrübeler doğrultusunda ülkemiz 112 acil ihtiyaçlarını özel olarak hazırlamıştır.

Gereksiz çağrıların önlenmesi standart veri girişi sistematik operasyon yönetimin düzenli veri akışı performans yönetimi mobil ekiplerin kontrolü adres tespiti ulaşım sürelerinin kısaltılması gibi önemli ihtiyaçlar için etkin çözümler sunmaktadır. Ayrıca sistem, adres arama, çağrı süzme, gelen çağrıların operatörlere eşit dağılımı ve arama yapan numaranın gösterilmesini sağlıyor. Gerçekleştirilen yazılım entegrasyonları ile sistemin tüm bileşenlerini komuta ve kontrol eden, veri girişi, veri depolama, raporlama, ekipler ve ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişimi gerçekleştirmektedir” dedi.

Dr. Çiftçi “Sapık Çağrılara son”
Muş 112 Acil Servisine günde ortalama olarak 5 Bine yakın gelen çağrıların yüzde 98’inin asılsız olduğunu ifade eden Dr. Faruk Çiftçi, çağrı kayıt ve operasyon sistemi ile son bulacağını kaydetti. Dr. Çiftçi yaptığı açıklamada “Özellikle ilimiz 112 Acil Servisine günlük ortalama olarak gelen aramaların büyük çoğunluğunun “Sapık Çağrı” diye adlandırılan kötü niyetli aramaların bu sistem sayesinde ortadan kalkmış olacaktır. Bu sistem sayesinde bu yüzde 98 oranındaki asılsız aramalar yüzde 1’e düşmüş olacaktır. Bu sistem sayesinde 112 Acil servisini gereksiz yere arayanları önleyerek devre dışı bırakılarak, aynı numaradan gelen çağrılar engellenecektir” dedi.

Dr. Çiftçi “Bir günde 150 kişi engellendi”
112 Acil Servisine kurulan çağrı kayıt ve operasyon sistemi sayesinde gereksiz yere arayan 150’ye yakın kişinin engellendiğini belirten Dr. Faruk Çiftçi, gereksiz aramalar azaltılarak ihtiyaca yönelik cevapta daha erken ulaşılabildiğini söyledi. Günaydın Muş Gazetesi

 NULL