Skip to main content

108 çiftin nikahı düzenlenen törenle kıyıldı.

Muş Haber Fotoğrafı

SRAP kapsamında 108 çiftin nikahı düzenlenen törenle kıyılırken, çiftlere evlilik cüzdanları teslim edildi. Muş’ta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) Sosyal Riski Azaltma Projesi (SRAP) kapsamında resmi nikahı olmayan 108 dini nikahlı çiftin resmi nikahı kıyıldı. Kucaklarında çocukları ile nikaha gelen çiftler, ilginç görüntüler oluşturdu.

Muş Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen nikah törenine Muş Valisi İbrahim Özçimen, Belediye Başkanı Necmettin Dede, Ak Parti Muş Milletvekili Sebahattin Yıldız, Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Ertaş, kurum amirleri ve davetliler katıldılar. SYDV ve İl Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen nikah töreninde oldukça heyecanlı olan çiftler, evliliklerinin kayıt altına alınmasının mutluluğunu yaşadılar. Düzenlenen törende açılış konuşmasını yapan İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü İlhan Eser, resmi nikahın büyük önemi olduğunu vurguladı. Resmi nikah ile toplumun temel taşı olan ailenin korunduğunu vurgulayan İlhan Eser, “Muş Valiliği SYDV ve müdürlüğümüzün ortaklaşa olarak yürüttüğü bu proje ile ihmal nedeni ile resmi nikahını yaptırmamış vatandaşlarımızın Türk Medeni Kanunu’nun vatandaşlık haklarından yararlanması ve sosyal devletin temeli olan ailenin korunması amaçlanmaktadır. Nikahın resmiyete geçirilmesi ve ailenin kurulması ile kişilerin sağlık, yeşil kart, eğitim, sigorta ve miras gibi tüm anayasal haklardan yararlanılması geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın kimliksiz kalmaması açısından önem arz etmektedir” dedi.

Düzenlenen resmi nikah töreninde ilk nikahı kıyılan Maşallah Demirel ve Gülcan Gürel Çiftinin nikah şahitliğini Muş Valisi İbrahim Özçimen ile Ak Parti Muş Milletvekili Sebahattin Yıldız yaptı. Çiftin nikahını kıyan Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, çiftlere ‘Evlenmeyi kabul ediyormusunuz?’ sorusuna karşılık ‘Evet’ cevabı aldıktan sonra çiftin resmi nikahını kıydı. İlk nikahı kıyılan çifte hediyesini veren Muş Valisi İbrahim Özçimen’de resmi nikahı olmayan çiftlerin kayıt altına alınmalarının güzel bir çalışma olduğunu söyledi. SRAP kapsamında 108 çiftin resmi nikahının kıyılacağını anlatan Vali İbrahim Özçimen, “Daha önceden dini nikah yaparak evlenen ve resmi olarak evlenmesini yapmayan çiftlerin resmi nikahını kıyıyoruz. Resmi nikah olmadan bu çiftler çocuklarını nüfusa kayıt ettiremiyor ve yasal haklardan faydalanamıyorlar. Bu sebeple sıkıntılar yaşanıyor. Kız çocuklarının askere çağrılması gibi yanlışlıklar oluyor ve çocuklar askere gidemiyor. Bir kaza anında nüfusta kaydı olmayan insanların yaralanıp öldüklerine rastlanınca hiçbir kayıt ortada olmuyor. Bütün bu yanlışlıkları ortadan kaldırmak için resmi nikah yaptırıyoruz. SRAP kapsamında ki Şartlı Nakit Transferi sayesinde insanlarımız resmi nikahlarını yapıyorlar. Şu anda kayıtsız nüfus yok denecek kadar az. Artık kayıtsız nüfus kalmayacak” dedi. Haber / Fotoğraf: Mikail Gökarslan

 NULL

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri