SRAP kapsamında 108 çiftin nikahı düzenlenen törenle kıyılırken, çiftlere evlilik cüzdanları teslim edildi. Muş’ta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) Sosyal Riski Azaltma Projesi (SRAP) kapsamında resmi nikahı olmayan 108 dini nikahlı çiftin resmi nikahı kıyıldı. Kucaklarında çocukları ile nikaha gelen çiftler, ilginç görüntüler oluşturdu.

Muş Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen nikah törenine Muş Valisi İbrahim Özçimen, Belediye Başkanı Necmettin Dede, Ak Parti Muş Milletvekili Sebahattin Yıldız, Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Ertaş, kurum amirleri ve davetliler katıldılar. SYDV ve İl Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen nikah töreninde oldukça heyecanlı olan çiftler, evliliklerinin kayıt altına alınmasının mutluluğunu yaşadılar. Düzenlenen törende açılış konuşmasını yapan İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü İlhan Eser, resmi nikahın büyük önemi olduğunu vurguladı. Resmi nikah ile toplumun temel taşı olan ailenin korunduğunu vurgulayan İlhan Eser, “Muş Valiliği SYDV ve müdürlüğümüzün ortaklaşa olarak yürüttüğü bu proje ile ihmal nedeni ile resmi nikahını yaptırmamış vatandaşlarımızın Türk Medeni Kanunu’nun vatandaşlık haklarından yararlanması ve sosyal devletin temeli olan ailenin korunması amaçlanmaktadır. Nikahın resmiyete geçirilmesi ve ailenin kurulması ile kişilerin sağlık, yeşil kart, eğitim, sigorta ve miras gibi tüm anayasal haklardan yararlanılması geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın kimliksiz kalmaması açısından önem arz etmektedir” dedi.

Düzenlenen resmi nikah töreninde ilk nikahı kıyılan Maşallah Demirel ve Gülcan Gürel Çiftinin nikah şahitliğini Muş Valisi İbrahim Özçimen ile Ak Parti Muş Milletvekili Sebahattin Yıldız yaptı. Çiftin nikahını kıyan Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, çiftlere ‘Evlenmeyi kabul ediyormusunuz?’ sorusuna karşılık ‘Evet’ cevabı aldıktan sonra çiftin resmi nikahını kıydı. İlk nikahı kıyılan çifte hediyesini veren Muş Valisi İbrahim Özçimen’de resmi nikahı olmayan çiftlerin kayıt altına alınmalarının güzel bir çalışma olduğunu söyledi. SRAP kapsamında 108 çiftin resmi nikahının kıyılacağını anlatan Vali İbrahim Özçimen, “Daha önceden dini nikah yaparak evlenen ve resmi olarak evlenmesini yapmayan çiftlerin resmi nikahını kıyıyoruz. Resmi nikah olmadan bu çiftler çocuklarını nüfusa kayıt ettiremiyor ve yasal haklardan faydalanamıyorlar. Bu sebeple sıkıntılar yaşanıyor. Kız çocuklarının askere çağrılması gibi yanlışlıklar oluyor ve çocuklar askere gidemiyor. Bir kaza anında nüfusta kaydı olmayan insanların yaralanıp öldüklerine rastlanınca hiçbir kayıt ortada olmuyor. Bütün bu yanlışlıkları ortadan kaldırmak için resmi nikah yaptırıyoruz. SRAP kapsamında ki Şartlı Nakit Transferi sayesinde insanlarımız resmi nikahlarını yapıyorlar. Şu anda kayıtsız nüfus yok denecek kadar az. Artık kayıtsız nüfus kalmayacak” dedi. Haber / Fotoğraf: Mikail Gökarslan

 NULL