Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kendisine sunulan rektör adayları arasında bulunan Prof. Dr. Filiz Kılıç’ı Nevşehir Üniversitesine rektör olarak atayarak, yeni kurulan 23 üniversitenin rektörleri arasında bir kadın rektörün yer almasını onaylamıştı. Yeni kurulan 23 üniversite rektörleri arasında tek kadın rektör olan Prof. Dr. Filiz Kılıç, “Bayan Rektör olmamla değil, çalışmalarımla gündeme gelmek istiyorum” dedi.

Muş Alparslan Üniversitesinin ev sahipliğini yaptığı Doğu ve Güney Doğu illerinde bulunan rektörlerin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıya batıyı temsilen de yeni kurulan Üniversitelere atanan rektörler arasında yer alan tek kadın rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç’ta yer aldı. Tek kadın rektör olmasından ötürü basın mensuplarının kendisine yönelttiği soruları yanıtlayan Kılıç, yeni kurulan üniversitelerin sorunlarını tartışmak ve çözüm yolları üretmek için böyle bir toplantı düzenlemeye karar verdiklerini belirterek, bu sorunlara toplu çözüm üretmek için burada olduklarını hatırlattı. Kendisini profesyonel bir insan olarak nitelendiren Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç meslek hayatında cinsiyet ayrımı yapmayan bir insan olduğunu kaydetti. Karşısındaki insanı erkek ya da kadın olarak algılamadığını yapılan işe baktığını ifade eden Kılıç, bayanlar adına bayan yönetici olmaktan gurur duyduğunu söyledi. YÖK tarafından kendisine sunulan isimleri bir ay boyunca inceleyen Cumhur Başkanı Abdullah Gül, listede bulunan iki kadın adaydan Gazi Üniversitesi Hacı Bektaş Veli Araştırma Merkezi Müdürlüğü yapan Filiz Kılıç’ı Nevşehir Üniversitesine Rektör olarak atayarak, yeni kurulan 23 yeni üniversite rektörleri arasında bir kadın rektöründe yer almasını sağlamıştı.

“Kadın yönetici olmaktan kadınlar adına gurur duyuyorum”

Kadın yönetici olmaktan kadınlar adına guru duyduğunu dile getiren Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, ”Düzenlenen İstişare toplantısında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, “Öncelikle Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü sayın Prof. Dr. Nihat İnanç’a teşekkür ediyorum. Burada yeni kurulan 23 yeni Üniversite ile ilgili İstişare toplantısı düzenledik. Üniversitelerimizin sorunlarını tekrar masaya yatırmak ve benzer sorunlar yaşıyoruz. Bu sorunları toplu şekilde nasıl çözüm bulabiliriz. Ne gibi alternatifler üretebiliriz amacıyla buradayız. Diğer konumuza gelince işin açıkçası ben Profesyonel bir insanım. Meslek hayatımda cinsiyet ayrımı yapmayan bir insanım. Kesinle erkek veya bayan gibi düşüncemde yok. Ben ayrım yapmak değil yaptığım işle gündeme gelmek istiyorum. Bu manada tabi ki bir bayan olarak bayan yöneticilerin az olduğu bir toplumda ya da dünyada bir bayan yönetici olmamdan dolayı bayanlar adına gurur duyuyorum. Bundan memnunum. Yine söylüyorum bunu hiçbir zaman cinsiyet ayrımı yaparak değerlendirmedim ve hiç o gözle bakmadım. Hepimiz işimizi yapıyoruz. Keşke yönetici konumundaki bayanlarımızın sayısı daha da artsaydı. Bu konuda Ümidim var. Bu sayıda gün geçtikçe artıyor. Bunu görüyorum. Öğrenci profillerine baktığımda bayan öğrenci sayısının daha da artığını görüyorum. Bu manada gelecekten umutluyum. Bu toplumda erkek bayan mutlaka bir arada çalışmalıdır. Toplumun daha çabuk ilerlemesi adına daha güçlü olabilmesi adına erkeğiyle bayanıyla mutlaka bir arada çalışılması gerektiğini düşünüyorum” dedi
 Günaydın Muş Gazetesi