Türkiyenin halen oryantal tütün üretiminde dünya birincisi olduğunu belirten Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, birçok firma ile görüşmelerinin devam ettiğini açıkladı.

Firmaların artık Türkiyeyi tercih ettiğini ifade eden Solgun, Göreve geldiğimiz günden itibaren katıldığımız Uluslararası çalıştaylar ve fuarlar sonucunda dünyaca tanınan firmaları ülkemize getirmeyi başardık. Bu firmalar aracılığıyla hiçbir üreticimizin elinde bir kilo bile tütün kalmayacaktır dedi.

Yaklaşık bir hafta sonra Türkiyenin dört bir yanında tütün alımlarının başlayacağını kaydeden Solgun, Gelecek hafta itibari ile Türkiyenin dört bir tarafında tütün alımlarımız başlayacaktır. Tütün alımı yapacak olan firmalarla bir toplantı düzenleyip gerekli hassasiyeti göstereceğiz. Alımların tamamlanması ile birlikte ayrıca sözleşmeler yapılacaktır. Tütün ekimini yapmak isteyen çiftçilerimiz bizlere ulaşabilirler ve onları firmalara ulaştırmak için gereken mücadeleyi vereceğiz. Özellikle tütün üretiminde ciddi anlamda çalışma yapmak isteyen çiftçilerimize kota sınırlaması yoktur ve ne kadar üretim yaparlarsa yapsınlar hiçbir sorun söz konusu olmayacaktır. Bu da sözleşmede belirtilmelidir ifadelerini kullandı.

Şuanda dünya devi olan birçok firma ve şirketle irtibat halinde olduklarını ve çiftçiler için mücadele verdiklerini açıklayan Solgun, sözlerini şöyle sürdürdü: Oryantal tütününde Türkiye halen dünya lideridir. Bizim tütünümüze ihtiyacı olan şirketlerle irtibat halindeyiz. Ülkemizde çalışan şirketlerin dışında yeni şirketler ve büyük firmalar kazandırma gayreti içerisindeyiz. Bu konuda ciddi çalışmalarımız var ve üreticiler bu konuda hiçbir kaygıları olmasın.

Uluslararası çalıştaylar düzenlemeye devam edeceklerini vurgulayan Solgun, Birincisini Muş Alparslan Üniversitemizde düzenlemiştik. Tütün Çalıştayının ikincisini de gelecek yıl Denizli ilimizde yapacağız. Gelecek hafta Denizli Valisi, Belediye Başkanları, kaymakamları ve diğer ilgili birimlerle bir toplantı düzenleyeceğiz. Bu çalıştaylar bizim için çok önemli olup yeni firma ve şirketler arayışı içerisindeyiz. Bu bağlamda hem çiftçilerimiz bilgi sahibi olurken bir yandan da ülkemizin ve ürünlerimizin tanıtımını yapıyoruz. Gelecek hafta tütün alımlarının başlamasıyla birlikte şimdiden 70 bin tütün üreticisi olan ailelerimize bol kazançlar diliyoruz. Temennimiz va gayemiz emeklerinin karşılığını en iyi şekilde almalarıdır şeklinde konuştu.

 

Muş Manşet Gazetesi