Tütüne getirilen kotaya çözüm arayışı içerisine giren Muş İli ve civarı tütün ekicileri kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun anlaşma sağladığı firmalara tütün ekicilerinin alın terlerini sunmaya ve emeklerinin karşılığını alabilecek ortamı oluşturmaya başladı.

Çeşitli firmalarla sözleşme yaparak Muşlu tütün üreticisinin kazanç elde etmesi için çalışma içerisinde giren Muş İli ve civarı tütün ekicileri kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun firmalarının Ege tütünü ve yerli tütüne Tekel’den daha fazla fiyat verdiğini dile getirerek Ege tütününde kota sorununun da olmadığını isteyen üretecinin istenilen düzeyde istediği kadar tütün ekebileceğini kaydetti.

Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun, tütün ekicilerine uyarılarda bulunarak, isteyen ekicinin istediği kadar ege tütünü ekebileceğini söyledi.
İki firma ile bu yıl 650 ekicinin sözleşme imzaladığını söyleyen Şehmus Solgun; “ Ege tütününün kilogramına 6,50 YTL, yerli tütünün kilogramına ise 4,90 YTL fiyat verildi. Firmalar ile sözleşme imzalayan ekici sayımız beklediğimizin altında kaldı. Bunu da ege tütününün yeni olmasına bağlıyoruz. Önümüzdeki yıl sözleşme imzalanacak ekici sayısında artış bekliyoruz. Zaten ege tütününde kota uygulaması yok. Ne kadar ekersek ekelim firmalar hepsini alıyor ve ödemede de herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. Ekicilerimize ege tütünü ekmelerini öneriyoruz, kesinlikle zarar etmezler. Öte yandan ege tütünü susuz yetişiyor, bu sayede susuz olan arazilerimizi de değerlendirebiliriz. Çiftçilerimiz bu yönden çok kazançlı çıkacaklardır. Su olmadığı için kullanamadıkları araziler de değer kazanmış olacaktır” şeklinde konuştu. Solgun, ege tütününün fidelerinin çok güzel yetiştiğini belirterek, “Haziran ayının ikinci haftasında ekime başlayacağız. Muhtemelen 150 ton ege tütünü mahsul etmeyi düşünüyoruz” dedi. Günaydın Muş Gazetesi