Skip to main content

Tuğla fabrikasının satış sözleşmesi imzalandı

Muş Haber Fotoğrafı

İl Genel Meclisi tarafından satışına karar verilip yetkinin İl Daimi Encümene verilmesiyle birlikte mülkiyeti İl Özel İdaresine ait Tuğla Fabrikasının dün satış sözleşmesi imzalanarak TUNTEM İlaçlama Tem. Tabldot İnşaat Nak. Ve Diş. Tic. Ltd. Şti. Firmasına satıldı. Düzenlenen toplantıya Vali Erdoğan Bektaş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Korkut İlçesi Kaymakamı Ali Edip Budan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şihmus Sinecem, TUNTEM İlaçlama Tem. Tabldot İnşaat Nak. Ve Diş. Tic. Ltd. Şti. Firma yetkilisi Zabıt Eker ve diğer komisyon üyeleri katıldı.

Tuğla Fabrikası hakkında genel bilgilendirmelerde bulunan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Edip Budan yaptığı açıklamasında “İl Özel İdaresine ait tuğla fabrikamız mevcuttu. Bu fabrikamızın üretmiş olduğu tuğlanın ne kadar kaliteli bir tuğla olduğu da herkes tarafından biliniyordu. Fakat Tuğla Fabrikası kiracı eli ile işletilen bir fabrikaydı. Kira sözleşmesinden dolayı meydana gelen sorunlar baş göstermeye başlamıştı. Tuğla fabrikamızın sağlam bir geleceğe sahip olabilmesi için yeni çözüm yolları üretmemiz gerektiğini düşündük ve doğrultuda hareket ettik. Netice itibarı ile tuğla fabrikasının satışı gerçekleştiğinde Muş’tan alınıp başka bir ile götürülmüyor yine burada Muş’ta faaliyetini gerçekleştiriyor. İlimizde sanayinin gelişmesi ve kalkınmanın sağlanabilmesi adına İl Özel İdaresi tarafından 2003 yılında Kızılağaç Beldesinde Tuğla Fabrikası kurulmuştu. Bu fabrikanın kuruluş amacı yeni istihdam alanları yaratmak ve Muş iline müteşebbisleri çekebilmekti. Bizim için çok büyük bir öneme sahip olan Tuğla Fabrikamızın daha geniş kapsamlı hizmet sunabilmesi ve daha büyük bir istihdam alanı yaratabilmesi için satılmasına karar verdik. Bu nedenle İl Genel Meclisince 25 Mart tarihinde alınan karar ile Türkiye genelinde resmi gazete ve yerel gazetelerde ilanlarımızı yaparak ulusal bir ihaleye çıktık. Buna tek katılımcı Tun-Tem İlaç. San. İnş. Ltd. Şti. oldu. 3 milyon 130 bin bedel mukabilinde fabrikamıza talip oldu ve bugün imzalanacak sözleşme ile fabrikamızın satışı gerçekleşmiş olacak. Her malumu olan Muş sanayisinin gelişmemiş olması, alt çalışmalarının yetersiz olmasıdır. İlimizde yeni istihdam sahası yaratmak yeni sanayileşme hamleleri atmak oldukça zor bir iştir. Ama bana göre bu zorluk tıpkı bir ibadet sonrası yaşamış olduğumuz huzur gibi mutluluk verici bir duygudur” dedi.

VALİ BEKTAŞ, “GİRİŞİMCİLERİN EMRİNDEYİZ”

Valilik Toplantı salonunda satışı imzalanan Tuğla Fabrikasının özelleştirilmesiyle daha faydalı hale geleceğini belirten Vali Erdoğan Bektaş, Muş’a yatırım yapmak isteyen tüm girişimcilerin emrinde olduklarını söyledi. Vali Bektaş, yaptığı açıklamasında “Tuğla fabrikasının satışını gerçekleştirmek elbette zor karardı. Ancak meclis üyelerimiz, encümenlerimiz bu zor kararı verdiler ve fabrikanın satışı gerekli prosedürler yerine getirildikten sonra gerçekleştirilmiş oldu. Yaklaşık olarak 4 milyon TL’lik bir yatırım ile tuğla fabrikasını satın alan girişimcilerimiz Muş’un geleceğine de güvenerek bu işe girmiş oldular. Bu tür girişimlerin Muş ilinde gerçekleştirilmesi, bu yatırımların önünü açması açısından sevindirici gelişmelerdir. Yine bir başka girişimci tarafından yaklaşık 150 milyon dolarlık bir yatırım yapılarak çimento fabrikası kurulması bu şehirde sanayileşme, gelişme adına önemli gelişmeler sayılırken bir yandan da diğer girişimcilere örnek teşkil etmektedir. Sürekli olarak dile getirdiğimiz gibi girişimcilerimizin emrindeyiz. Burada yapılacak yatırımların ticari ve ekonomik anlamda karlı yatırımlar olacağını düşünüyor ve daha benzer yatırımcıları da her alanda yatırım yapmak üzere ilimize bekliyoruz. Bütün düşüncemiz bu doğrultudadır. Eğer bu memlekette sanayi gelişmezse, ekonomi gelişmezse yaptığımız diğer işler boş işler olmaktan öteye geçemez. Buranın dönen ekonomisinin güçlü olması lazım. Bunu başarmak ilk görevimiz ve bu doğrultuda çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Yapılan bu satışın Muş ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

EKER, “BİRÇOK SIKINTI ÇEKTİK”

Mülkiyeti İl Özel İdaresine ait olan Tuğla Fabrikasını işleten TUNTEM İlaçlama Tem. Tabldot İnşaat Nak. Ve Diş. Tic. Ltd. Şti. Firması yetkili Zabıt Eker, kiracı iken çok sıkıntılar çektiklerini dile getirerek satışında emeği geçen herkese teşekkür etti. Eker, yaptığı konuşmasında “İl Özel İdaresi tarafından 2003 yılında yaptırılan Tuğla Fabrikasını kiracı olarak işlettik. Büyük bir özveri ile Muş’ta üretimini gerçekleştirdiğimiz tuğlayı hem ilimizde hem de bölgede kabul edilebilir bir kalite saygınlığına kavuşturduk. Zaman içerisinde kiracılığın getirmiş olduğu sıkıntıları elbette yaşadık. İstediğimiz gibi bir çalışma ortamı yaratamıyor, kapasite kullanımı konusunda gerekli çalışmaları gerçekleştiremiyorduk. İl genel meclisi tarafından alınan satış kararının fabrikayı almaya talip olduk. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Satış sürecinde bize gösterilen iyi niyet bizleri sevindirmenin yanı sıra çalışma şevkimizi arttırmıştır. Bundan sonraki süreçte çalışmalarımızı daha hızlandırıp kapasitemizi arttırarak, üretimimizi iki katına çıkararak çalışmalarımıza devam etmeyi hedefliyoruz. Gerçekleştirilen bu satışın diğer girişimcilere örnek, memleketimize hayırlı bir yatırım olmasını diliyorum” dedi. Günaydın Muş Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri