Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, yıl sonuna kadar sanayi stratejisi, sanayi envanteri ve yeni teşvik sistemini sunacaklarını söyledi. Çağlayan, TOBB’un 63’üncü Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, yeni teşvik sisteminin bölgeler, iller ve sektörler itibariyle düzenleneceğini ifade etti.

Sanayi stratejisi çalışmalarında Türkiye’nin emarını ciddi anlamda çektiklerini vurgulayan Çağlayan, söz konusu çalışmalara göre 2007 yılında 2 milyon 100 bin gelir ve kurumlar vergisi mükellefinin 1.7 trilyon YTL net satış hasılatı yaptıklarını belirtti.

İhracatın bu rakamın yüzde 9’u seviyesinde bulunduğuna dikkat çeken Çağlayan, “İhracatta gidilecek daha çok yol var. Kendi kendimize aynaya bakarak hesaplaşalım” dedi.

Türk sanayisinde bir ölçek sorunu yaşandığını da belirten Bakan Çağlayan, aynı şekilde sanayicilerin gerekli tasarrufu da sağlayamadıklarını dile getirdi.

“ÖZEL SEKTÖRÜ İNKAR ETMİŞ OLURUZ”
Konuşmasında iş adamlarını “üretim yapan, istihdam yaratan, tarlada izi değil alın teri olan insanlar” olarak niteleyen Çağlayan, büyüme rakamına getirilen eleştirilere işaret ederek, “Bu büyük rakamları inkar edersek özel sektörü de inkar etmiş oluruz” dedi.

 Muşun Sesi Gazetesi