Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimlerinde konuşan Bülent Solmaz, “hedefimiz, bilgi ve teknolojiye hakim, bilgiyi ve teknolojiyi bilinçli ve doğru kullanabilen, yeni bilgileri üretebilen, bilgi ve teknolojik gelişmeleri toplumsal ve ekonomik faydaya dönüştürme yeteneği kazanmış bir il olmaktır.”dedi.

Muş Valiliği Proje Koordinasyon Merkezi tarafından hazırlanan proje kapsamında Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimleri başladı.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim salonunda başlayan eğitimlerde ilk dersi veren Proje koordinasyon Merkezi İl Koordinatörü Bülent Solmaz, katılımcılara proje hakkında bilgi verdi.
Muş ve İlçelerinden gelen kursiyerlere yönelik eğitimlerin sürdürüldüğünü ifade eden Solmaz, “Muş Valiliği Proje Koordinasyon Merkezi olarak Kısa adı DAKA olan Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’na Doğrudan Faaliyet Kapsamında sunmuş olduğumuz “Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi Projesi” kabul edilmiştir. Proje Kapsamında DAKA tarafından yapılan ihaleyi kazanan firma tarafından eğitimler başlamıştır. Proje kapsamında Bulanık ve Malazgirt ilçemizi kapsayan eğitimler 05-10 Mart 2012 tarihleri arasında yapılmış ve 10 katılımcıya Proje Döngüsü Yönetimi eğitimi verilmiştir. Muş, Hasköy ve Korkut ilçelerimizdeki 25 katılımcıya yönelik eğitimler 12 Mart 2012 tarihi itibari ile başlamıştır. Eğitimler 5 iş günü sürecektir.”dedi.
Solmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Neden Proje Döngüsü Yönetimi? Bu güne kadar dünya genelinde birçok yöntem denenmiş, fakat istenen fayda yeterince sağlanamamıştır. Her Proje fikri, uygulamada uygun bir proje değildir. Gerek kamu ve gerekse STK’lar misyonlarına uygun birçok proje fikrini tartışarak geliştirirler. Proje Döngüsü Yönetimi; Proje fikrinin çıkısında tasarlanmasına, yazılmasından fon kaynaklarının sağlanmasına, proje bitiminden devamlılığına kadar olan süreci kapsamaktadır. Başta AB üyesi devletler olmak üzere birçok ülkede genel kabul gören ve uygulama alanı bulunan Proje Döngüsü Yönetimi; Proje Tasarımının kalitesini iyileştirmek, uygulama etkinliğini artırmak, sağlanacak faydayı garantilemek ve sürekliliği gözetmektir. Valimiz Sayın Ali Çınar’ın direktifleri ve yönlendirmeleri ile yapılan bu eğitimlerle ilimizde Proje yazma, uygulama ve yönetme kültürünün oluşturulması hedeflenmiştir. Kurumsal kapasitenin geliştirilmesi ve her şeyden önce ihtiyaç analizlerinin iyi yapılarak kaynak ve zaman israfını önlemek temel amaçtır.
Ülkemizin 2023 vizyonu çerçevesinde; Sayın Valimizin göstermiş olduğu bir hedef var. Bu hedefimiz, Bilgi ve teknolojiye hâkim, bilgiyi ve teknolojiyi bilinçli ve doğru kullanabilen, yeni bilgileri üretebilen, bilgi ve teknolojik gelişmeleri toplumsal ve ekonomik faydaya dönüştürme yeteneği kazanmış bir il olmaktır. Bu nedenle bu eğitimleri yapmaktayız.”

 Muş`un Sesi Gazetesi