Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: KOSGEBden KOBİlere 50 bin lira sıfır faizli kredi program başvuruları, 10-20 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Bu aşamada KOSGEB Veri Tabanına kayıt koşulu aranmayacak ve İşletmeler başvuru için; http://sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr adresinden yazılım sistemine Vergi Numarası (gerçek kişi statüsündeki işletmeler için T.C. Kimlik Numarası) ve işe başlama tarihi (Vergi Levhasında yer alan) ile giriş yaparak başvuru için gerekli bilgileri dolduracaktır.

Başvuru sürecindeki bildirimlerin etkin olarak yapılabilmesi için işletme yetkilisine ait SMS ve/veya e-posta bilgilerinin belirtilmesi büyük önem taşımaktadır. Yapılacak değerlendirmede resmi veriler kullanılacağından, KOBİ Bilgi Beyannamesi eksik/hatalı olan işletmelerin gerekli düzeltmeleri yapmaları gerekmektedir.

Bu kapsamda, programa başvuru yapmış sayılacak ve başvuru yapacak işletmelerin 2015 yılı KOBİ Bilgi Beyannameleri ilgili Uygulama Birimleri tarafından kontrol edilecek ve eksik/hatalı olanların resmi verilerle uyumlu hale getirilmesi sağlanacaktır. Program kapsamında işletme başına sağlanacak kredi üst limiti 50.000 TLyi aşmayacaktır. Kredi vadesinin ilk 12 ayı ödemesiz, kalanı 3er aylık eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 ay şeklinde olacaktır.

KİMLER YARARLANAMAYACAK

-2016 yılı KOSGEB sıfır faizli işletme kredisi desteğine başvuruda bulunmuş ve kredi kullanmış olanlar,

-14.12.2015 tarih ve 2015/8297 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Esnaf Sanatkârlara kullandırılan 30.000 TL faizsiz krediden yararlanan Esnaf Sanatkârlar bu programdan yararlanamayacaktır.

Başvuru değerlendirme kriterleri nasıl olacak?

İşletmeler çalışan sayısı ve net satış hasılatı daha az olandan başlayarak sıralanacaktır. 27 Şubat 2017 tarihinden itibaren kredi faiz desteğine hak kazanan işletmeler sms ve e-mail ile bilgilendirilecektir.

 

Muş Manşet Gazetesi