Skip to main content

Pancar kampanyası başladı

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Şeker Fabrikası’nda 35’nci dönem pancar alım kampanyası düzenlenen törenle başladı.

Muş Şeker Fabrikası’nda düzenlenen törende konuşan Fabrika Müdürü Hakim Gündoğdu, Muş, Bingöl ve Bitlis’e bağlı ilçeler 72 köyden alınacak 320 bin ton pancar alınacağını söyledi. 70 gün sürecek olan kampanya döneminde 280 bin ton pancar işeneceğini belirten Gündoğdu, Kampanya döneminde 4 bin 37 çiftçi ailesi ile sözleşme yaparak şeker pancarı üretmiştir. 78 bin dekar alanda tahmini 320 bin ton pancar elde etmeyi planlıyoruz. 320 bin ton pancardan fireleri düşüldükten sonra tahmini olarak 280 bin ton pancar işlemeyi öngörmekteyiz. Bu verilere göre geçen yıl işlediğimiz pancardan 50 bin ton daha fazla pancar işlemiş olacağız dedi.

Fabrikanın kampanya süresince 280 bin ton pancar işleyerek 40 bin ton kristal beyaz şeker, 11 bin ton melas, 80 bin ton yaş küspe elde edileceğini kaydeden Gündoğdu, şunları söyledi; Fabrikamızın günlük pancar işleme kapasitesi 4 bin tondur. Fabrikamız 1982 yılından beri yani 34 yıldır aralıksız olarak faaliyet göstermiş ve çiftçilerimiz hizmet vermiştir. Bölgemize önemli ölçüde ekonomik ve sosyal değerler katmıştır. Nitekim bu yılda üretilecek olan şeker, küspe ve melastan yaklaşık olarak 100 milyon lira katma değer sağlamış olacağız. Fabrikamızın uzun ömürlü ve gelecek yıllarda yaşaması için çiftçilerimize ve bizlere çok önemli görevler düşmektedir. İnşallah el birliği ile fabrikamızı uzun yıllar ve daha fazla yaşatacağız.

Törende konuşan Şeker iş Sendikası Muş Şube Başkanı Fikret Sancar ise 35. kampanya döneminin sıkıntılı başladığını ifade ederek, tüm zorluklara rağmen herkesin fabrika için özverili olması gerektiğini söyledi.

Muş Pancar Kooperatifi Başkanı Mehmet Ali Seçkin ise, Muş’ta devletin tek sanayi kuruluşu olan şeker fabrikasının Muş için öneminden bahsederek şöyle konuştu; Çiftçisi, çalışanı ve esnafı ile herkesin el ele vererek fabrikamıza daha çok sahip çıkmamız gerekmektedir. Fabrikamız kapanırsa Muş çok şeyler kaybeder. O sebeple fabrikamıza sahip çıkmamızın zamanıdır.

Düzenlenen tören fabrikaya ilk pancar getiren çiftçilere hediye verilmesinin ardından okunan dular ve kurban kesilmesinin ardından ilk pancarın teslim alınması ile sona erdi.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri