Skip to main content

Muş’tan giden kurbanlıklar görücüye çıktı

Muş Haber Fotoğrafı

Muşta hayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan vatandaşlar, batı illerine satmak için götürdükleri hayvanlarını satabilmenin çabasını veriyorlar.

Her yıl Kurban bayramı öncesinde batı illerine giden Muşlu çiftçiler, besledikleri hayvanlarını satmak için mücadele veriyorlar. Her yıl kurban bayramı için besledikleri hayvanları, bayram öncesinde batı illerinde kurulan hayvan pazarlarına götürerek satmaya çalışan Muşlu çiftçiler, her yıl olduğu gibi bu yılda emeklerinin karşılığını almak için kurbanlık satışını sürdürüyorlar.

Muştan Bursaya götürdüğü 10 büyükbaş hayvanı satışa çıkardığını anlatan Emin Aktaş isimli çiftçi, satışların beklediği gibi olmadığını ve hayvanlarının tamamını satabilmeyi hayal ettiğini söyledi. Kurban bayramı için hayvanlarını besiye soktuğunu ve bayramın yaklaşması ile birlikte Bursaya getirerek satışa sunduğunu ifade ederek, hayvanlarının para etmesi için tek umutlarının kurban bayramı olduğunu söyledi.

MUŞLU ÇİFTÇİLER MANİSA DA SATIŞA BAŞLADI

Manisa Canlı Hayvan Borsası’nın en büyük hayvanı bin 100 kiloluk simental cinsi dana, talibi çok olunca satıcısı tarafından açık arttırmayla 15 bin liraya satıldı.

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte Manisa Canlı Hayvan Borsası’nda da satışlar hız kazanmaya başladı. Pazarda bu yıl 35 bin küçük baş, 15 bin 500 de büyük baş hayvan bulunuyor. Pazara Türkiye’nin çeşitli illerinden hayvanlarını getiren satıcılar ise satışlardan memnun. Kurban pazarında küçükbaş hayvan satan Erdal Tanrıkulu, Bu sene işler normal şu an. Daha net bir şey de belli değil. Alım gücü ne derecede var belli değil. Fiyatlar da normal. Ne çok yüksek ne çok düşük. Az da olsa satışlar oluyor. Satışlardan memnunuz dedi. Tanrıkulu ayrıca küçükbaş hayvanlarda ortalama fiyatların 800 lira ile bin 500 lira arası seyrettiğini söyledi.

Muş’un Bulanık ilçesinden gelen büyükbaş hayvan satıcısı Mehmet Arslan ise 40 hayvandan 30 tanesini sattığını belirterek, Muş’un Bulanık ilçesinden geliyorum. 40 tane hayvan getirdim. Hayvanın 30 tanesini sattım. 10 tane hayvanım kaldı. Piyasa da iyi Allah’a şükür. Bu sene memnunuz. Fiyatlar da büyükbaş hayvanların 6 bin liradan başlıyor 12 ile 15 bin liraya kadar gidiyor. Düveler de 5 bin liradan başlıyor 7 bin lira ile 8 bin liraya kadar gidiyor diye konuştu.

PAZARIN EN BÜYÜĞÜ AÇIK ARTIRMAYLA SATILDI

Manisa Canlı Hayvan Borsası’nın en büyük hayvanı ise bin 100 kiloluk simental cinsi dana oldu. Bin 100 kiloluk dananın talibi çok olunca sahibi Osman Dağdelen tarafından arttırmaya çıkarıldı. 12 bin liradan başlayan satış 15 bin liraya kadar yükseldi. Daha için başka arttırma yapılmayınca Nuri Pekcan isimli bir alıcıya tarafından 15 bin liraya satıldı. Pazarı ziyaret eden bazı vatandaşlar ise bin 100 kiloluk danayla selfie çekmeyi de ihmal etmedi.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri