Muşta bağlarında üzüm hasadını yapan Celal Toplu isimli bağcı topladıkları üzümleri kazanlarda kaynatarak pekmez yaptıklarını söyledi.

Açıklamalarda bulanan Çiftçi Celal Toplu, kendi bağında ürettiği üzümü Muş Organize Sanayi Bölgesinde kurduğu fabrikada kazanlarda kaynatarak pekmez ve pestil olarak kullandığını söyledi.

Kendi bağındaki üzümleri kurduğu fabrikada çeşitli üründe kullandığını belirten Toplu, ‘bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur’ atasözünden yola çıkarak, bağların bakımına özen gösterdiklerini belirtti.

Toplu, Muşun Kale bölgesinde yaklaşık 100 dönümlük alandaki bağlarda yetişen üzümü üç yıl önce kurduğu fabrikada başta pekmez, pestil sucuk gibi ürüne dönüştürdüğünü ifade etti.

Toplu şunları kaydetti: Bizim şu an kapasitemiz Muş ve bölgeye hitap edecek durumda. Ancak bu yıl hava koşulları dolaysıyla Muşta üzüm veriminde önemli ölçüde düşüş yaşandı. Bu açıdan bu yıl üretimimiz azdır. Burada yaptığımız ürünler tamamen bahçemizin ürünüdür. Dışardan mal almıyoruz. Ürettiğimiz tüm mamuller Muşun vakas üzümünden üretiliyor. Aşağı yukarı aile olarak 100 dönüm bağılarımız var. Bu bağalardan yıldan 40 ton civarında üzüm elde ediyoruz.

Celal Toplu, Önce üzümü bağdan topluyor, daha sonra havuzda pekmez haline getirmek için üç beş kişi ile bir olup havuzdaki üzümü eziyoruz. Bu işlem ta ki suyu iyice çıkana kadar devam ediyor. Sonra üzüm suyunu buradan kevgirle süzeriz, oradan götürürüz ve kaynayan kazana dökeriz. O kazanda haşlarız, iki üç saat kaynadıktan sonra tekrar diğer kazana boşaltırız. Sonra yine 2-3 saat dinlendirdikten sonra tekrar süzerek başka kazanda yine kaynatırız. Kaynatma işine özen göstermemiz gerekir. Çünkü çok ya da az kaynamasından ziyade kıvamını tutturmak önemlidir. Bizim ürünlerimiz tamamen doğaldır ifadeler kullandı.

İhracata yönelik olması için biraz maddi yönden güçlü durumda olmaları gerektiğini dile getiren Toplu, bu açıdan devletimizin bu yörelere bir takım olanaklar vereceğini duydum. İnşallah devletimiz vereceği desteklerle ihracata yönelik çalışmalara başlarız. Şu anda en büyük sıkıntımızı burada su sorunudur dedi.

Bitlisten gelerek 3 yıldır Pestil Fabrikasında usta olarak çalıştığını belirten Meral Özcan ise fabrika sahibi Gümüşhaneden usta getirmişti. Onunla birlikte çalıştım ve tüm işlemleri öğrendim. Şu anda arkadaşlarımla birlikte çok çeşitli tatlılar, sucuk ve pestil imalatı yapıyoruz. İşimiz çok güzel. Ancak çalıştığımız yer şehir merkezinden yaklaşık 35 kilometre uzakta olması nedeniyle sıkıntı yaşıyoruz dedi.

 

Muş Manşet Gazetesi