Skip to main content

Muş’ta bankacılık açığı var

Muş Haber Fotoğrafı

Muş’ta Garanti Bankasının Şubesini açmak için başlatılan çalışmalar aralıksız devam ediyor. Dün Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığını ziyaret eden Garanti Bankası Muş Şube Müdürü Ahmet Ural, Eylül ayında tam anlamıyla şubeyi faaliyete geçireceklerini kaydetti.

Muş’ta kişi başına düşen banka sayısının 35 bin civarında olduğunu ifade eden Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şihmus Sinecem, banka şubelerinin artması ile birlikte rekabet ortamının kızışacağını ve bunun da esnaflara yarayacağını ifade etti.

Muş’ta şube açmak için bir süreden beri çalışmalarını sürdüren Garanti Bankası personel alımlarını da gerçekleştirdi. Bu kapsamda Elazığ’da Fortis Bankasında çalışan Ahmet Ural’ı transfer eden Garanti Bankası Muş Şube Müdürlüğü görevine Ural’ı atadı.

GARANTİ BANKASI AÇILIYOR
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şihmus Sinecem, Başkan Yardımcıları Yadigar Korkmaz ve Abdurrahim Devrim’i dün ziyaret eden Garanti Bankası Muş Şube Müdürü Ahmet Ural burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Eylül başında şubeyi açmayı düşünüyoruz. Yaklaşık 2 ay inşaat çalışmaları olacak, bu bittikten sonra şubemizi açacağız. Personeller alınmaya başladı. Muş’ta ciddi bir bankacılık açığı var. Özel banka ihtiyacı var. Bu ihtiyacı Garanti Bankası olarak biz bu ihtiyacı gidereceğiz. Bunun içinde Muş halkının desteğine ihtiyacımız var. Ayrıca Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığının desteğini istiyoruz. Bizim istediğimiz tek şey Garanti Bankası Muş’a yeni geliyor bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Bu Muş için güzel bir fırsat, bu rekabet ortamı doğacak finans sektörü içerisinde, fiyatların mahiyeti düşecek ve yatırımlar artacak” diye konuştu.

“YATIRIM İÇİN FİNANSMAN ŞARTTIR”
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şihmus Sinecem yaptığı açıklamada, “Yıllardan beri Muş’ta yaşanan banka ihtiyacından dolayı esnaflarımız sıkıntı yaşıyor. Fazla bankaların olmaması burada sıkıntıyı artırmıştır. Banka şubelerinin sayıları artarsa rekabet ortamı kızışmış olur. Bankalar ve esnaflarımız ciddi ve dürüst çalışırlarsa ikisi de kazançlı olur. Yatırım ve kalkınmanın oluşması için finansman şarttır. Finansın sağlanması içinde banka şubelerinin artması gerek. Daha önce Garanti Bankası Muş’ta şube açacağını duyurmuştuk. Bugün Muş’a gelen Müdürümüz Sayın Ahmet Vural bize bu müjdeyi verdi. Garanti Bankası’nın Muş’ta şube açması ekonomiyi canlandıracaktır. Kısa sürede hizmete gireceğini umut ediyoruz. Şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun diyoruz” dedi.

35 BİN KİŞİYE BİR BANKA DÜŞÜYOR
Sinecem, “Türkiye’de en çok banka ihtiyacı olan illerin başında Muş geliyor. Nüfus oranına göre hesapladığımızda Muş’ta 35 bin kişiye bir banka düşüyor. Elazığ’da bu rakam 16 bin’dir. bu çok ciddi bir rakamdır. Zaman zaman yatırımcıların Muş’a gelmemesinden yakınıyoruz. Yatırım için şartların iyileştirilmesi gerekir. Muş’ta banka şubesi artması yatırımcıları rahatlatır. Muş’taki sanayicilerin bir kısmı il dışındaki bankalarla çalışıyor. Buda üzücü bir olaydır. Kendi ilimizde kendi bankalarımızda işlemlerimizi yapamıyoruz. Bankaların ya da müdürlerin bakış açısı nedir bilemiyoruz. Bu nedenle Muş’ta şube sayısının artmasıyla birlikte rekabet ortamının kızışacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu. Muş`un Sesi Gazetesi

Bu Sayfayı Paylaş

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Sağlık Bakanlığı Binası

Sağlık Bakanlığına 27.000 Sözleşmeli Personel Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre ÖSYM…

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…

Haber ve İçerik Etiketleri

etiketler ile ilgi alanına giren haberlere daha kolay ulaşabilirsin..

Haber Kategorileri

haberleri kategori bazında gruplandırarak aradığın içeriğe daha kolay ulaşabilirsin.