Kırsal kesimde yetişen mantarın kilosu kırmızı eti ikiye katladı. İşsiz vatandaşlar tarafından dağlardan toplanan mantarların kilosu 15-18 YTL’ye alıcı buluyor. Yüksek kesimlerde yetişen ve işsiz gençler tarafından toplanan mantarın fiyatı vatandaşları ürkütüyor. Bir kilo mantar, bir buçuk kilo et fiyatına denk geliyor.
İlkbahar mevsiminde dağlarda kendiliğinden yetişen doğal mantarlar vatandaşlar tarafından toplanarak satışa sunuluyor. Mantar mevsiminin ilk günleri olmasına rağmen mantar fiyatlarının fazla olması dikkatleri çekiyor. Dağlık kesimlerden topladıkları mantarları şehir merkezinde açtıkları seyyar tezgahlarda satışa sunan vatandaşlar, doğal mantarın az bulunduğunu ve toplanmasının çok zahmetli bir iş olduğunu söylediler.
Bahar mevsimi ile birlikte dağlardan toplanarak tezgahlardaki yerini alan mantarın kilogramı 15 ile 18 YTL arasında satılıyor. Muş’un güney kesiminde bulunan Üçevler bölgesindeki dağlardan toplanarak şehir merkezindeki seyyar tezgahlarda satışa sunulan mantar fiyatı cep yakıyor. Bir kilogram mantar almak yerine iki kilogram et alabilen vatandaşlar, yüksek fiyatlara rağmen mantarı tercih ediyor.
Seyyar tezgahında mantar satan Refik Vural, vatandaşların yoğun ilgisi karşısında memnun olduğunu söyledi. Vural, “İşsiz olan vatandaşlar dağlardan doğal mantarı toplayıp satıyorlar. Mantar dağlarda kendiliğinden yetişiyor. Ancak mantarı dağlardan toplamak çok zahmetli bir iş. Dağlarda ve kayalıklarda mantar toplamak zahmetli olduğu kadar tehlikelidir de. Mantar çok dağınık alanlarda bulunuyor. Mantar toplamak için saatlerce dağlarda dolaşmak zorunda kalıyoruz. Mantarın fiyatının yüksek olmasının sebebi de doğada az bulunmasından ve toplanmasının çok zahmetli olmasındandır. Bende onlardan toptan alıp tezgahımda perakende olarak satıyorum. Dağlarda mantar toplamak çok zor bir iştir. Dağlardan toplanması zor olduğu için fiyatı da pahalı oluyor. Buna rağmen vatandaşlar mantar alıyor” dedi.
Kentin çeşitli bölgesinde açılan seyyar tezgahlarında satışa sunulan doğal mantar kilogramı 15 ile 18 YTL arasında değişen fiyatlardan satışa sunulurken, fiyatın pahalı olması vatandaşların tepkisine sebep oluyor. Bir buçuk kilogram et fiyatına bir kilogram mantarın satıldığını söyleyen vatandaşlar, mantar fiyatlarının çok pahalı olduğunu söylediler. Muş’ta mantar satışı yapan Refik Vural isimli seyyar satıcı, mantar toplamanın çok zahmetli olduğunu belirterek vatandaşların mantara ilgi gösterdiğini söyledi. Muş`un Sesi Gazetesi