Kurban Bayramına öncesi Muşta hayvan satışlarında durgunluk yaşanıyor. Her yıl kurban bayramına sayılı günler kala çeşitli illere hayvan sevkiyatlarının yapıldığını belirten üreticiler, bu yıl yaşanan çatışma ortamından dolayı olumsuz etkilendiklerini belirttiler.

Hayvan satışlarından çok barış ve huzura dikkat çeken merkeze bağlı Bahçe Köy sakinlerinden Salih Yıldırım, pazara getirdiği 100 hayvandan sadece 10 tanesini satabildiğini söyledi. Bir iki ay önce 500 lira değerinde olan hayvanların şuanda fiyatlarının 350ye kadar düştüğünü ifade eden Yıldırım, Tüccarım, 100 tane hayvan buraya getirdim. Ortam güzel değil. Kimsenin cebinde para yok. Mal satamıyoruz, bir iki ay önce 500 iken şuanda 350 liraya satıyoruz. Barış ve huzur istiyoruz. Bu ülkede yaşıyoruz, herkes bir olsun. Kürt, Arap, Zaza ve Alevi olsun kim olursa olsun herkes kardeştir. Bu ülkede hepsinin yaşama hakkı vardır. Bu ülke hepimizin ülkesidir. Barış istiyoruz, kimsenin ölmesini istemiyoruz. Anneler ağlamasın. Başkasının acısını da görmek istemiyoruz, inşallah barış olur dedi.

Batı illerindeki saldırılardan korktukları için hayvanlarını götüremediklerinin altını çizen Yıldırım, Bütün yetkililere sesleniyoruz; bu ortamda huzur ve barış istiyoruz. Bir iki ay önce ortam karıştı. Irkçılıkla bize saldırıyorlar. Amcamın çocukları Hatay ve İskenderuna girememişler. Tepe köyündekileri yerlerinde bırakmışlardır. Korkudan mal satamıyorlar. Bu korku ile durumumuz iyi değil ifadelerini kullandı.

Çatışma ortamından dolayı kimsenin evinden çıkamadığını ve bu durumu protesto ettiklerini vurgulayan Abdulmenav Aksoy ise Bu maaşla geçim olmuyor. Bu çatışma dolayısıyla kimse evinden çıkamıyor. Bunu protesto ediyoruz. Biz barış istiyoruz kardeşlik istiyoruz. Maalesef milletimiz ekmek bulamazken huzur yok. Burada fabrikalar yok. Biz bütün olayları kınıyoruz. Kimin tarafından olursa olsun biz barış ve kardeşlik istiyoruz. Biz barışı isterken onlar savaş istiyorlar. Biz ise savaş istemiyoruz şeklinde konuştu.

 

Muş Manşet Gazetesi