Bahar mevsiminin gelmesi ve havaların ısınması ile birlikte zor günler geçiren çiftçiyi kuraklık felaketinden sonra çekirge vurdu. Muş’ta kuraklıktan kurtulan ekinleri çekirge bitirdi. Kıt imkânlarla ekmiş oldukları tarlalarını çekirge basınca kara kara düşünmeye başlayan Muşlu çiftçiler zarar üstüne zarara uğradıklarını söylediler.

Toplu bir şekilde artan çekirgelerin yuvada imha edilmesi için seferber olan Tarım İl Müdürlüğü, yetiştiremediği bölgelerde vatandaşa ilaç dağıtarak kendilerinin yardımcı olmalarını istedi. 4 ekiple ilaçlamalar sürdürülürken, ekiplerin yetersizliğini gören yetkililer vatandaştan yardım istemek zorunda kaldı.

İl merkezinde 2, Korkut ve Hasköy ilçelerinde birer ekip çalışmalarını aralıksız sürdürürken, çekirgelerin özellikle Yukarı Yongalı, Bilek, Korkut, Altınova, Tabanlıduru ve Ağıllı bölgelerinde daha çok görülüyor. Yetkililer vatandaşlardan çekirge yuvalarını bulmaları halinde kendilerine bildirilmesini istedi.

Önceki yıllarda İl Özel İdare destekli başlatılan kampanayla çekirge yuvasını gösteren vatandaşa altın hediye edilmişti.