TSO Başkanı Devrim’in kredilerden dolayı sıkıntı yaşadıklarını belirten Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek, Halkbank Genel Müdürü ile uçakta tartıştı. Başbakan Erdoğan’ın geçen hafta GAP Eylem Planı’nı açıkladığı Diyarbakır seyahati, bakan ve bürokratlar arasında da renkli sohbetlere imkan sağladı. Ankara’nın yoğun temposunda bir araya gelemeyen çok sayıda siyasetçi ve bürokrat, birçok konuyu uçakta konuşabilme fırsatı buldu.

Uçağın ön bölümünde sık sık “bir konu aktaracaktım” cümleleri duyulurken, Ekonomiden Sorumlu Bakan Mehmet Şimşek’in “bazı şikayetler var” diyerek Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın yanına gelmesi herkesin dikkatini çekti. Aydın, Milli Eğitim Bakanı Çelik’le yaptığı bol kahkahalı sohbetin ardından yanındaki bürokratlarla şakalaşıyordu. Tam o sırada Aydın’ın oturduğu koltuğun başına gelen Şimşek’in, “Bölgeden teminat kabul etmiyormuşsunuz, doğru mu” diye sorması ortamı bir anda serinletti. Şimşek, sözlerini “Kamu bankalarının kredi verirken bölgedeki gayrimenkulleri teminat kabul etmediği yönünde şikayetler var, öyle mi yapıyorsunuz?” diye sürdürdü.

Aydın ise “Bu daha önce de gündeme getirilmişti. Hayır, böyle bir uygulamamız yok” diye yanıt verdi. Ancak Bakan Şimşek ısrarlıydı. Bakan, “Muş Ticaret Odası’nın böyle bir şikayeti var. Muş’ta kabul etmiyormuşsunuz” deyince hava biraz daha soğudu. Genel Müdür Aydın, “Evet, Muş’a özel bir uygulamamız var. Bu doğru. Ama bölgeye ilişkin genel bir durum değil. Muş’ta verdiğimiz kredilerde bugüne kadar hiçbir teminatı nakde çeviremedik. O ile özgü bir durum bu. Kesinlikle tahsil edemiyoruz. Bu nedenle de Muş’taki yöneticilerim, kredilerde başka bir yerden teminat istiyorlar. Haklılar, başka çareleri yok” dedi. Aydın’ın bu açıklamasını dinleyen Şimşek, “Anladım” diyerek başını salladı.
Bakan’ın yerine dönmesinin ardından bürokratların şakalaşmaları sona erdi

 Muşun Sesi Gazetesi