Kızılay Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, Tekel Yaprak Tütün İşletmeleri’nin depolarına ve müdürlüğün kapanması halinde hizmet binalarına da talip olduklarını belirterek, Muş’un Kızılay açısından önemli bir merkez haline gelmesinin mümkün olacağını söyledi.

Muş’un coğrafik yapısından ötürü önemli bir merkez olduğunu ve bu anlamda fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Kızılay Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, Tekel Yaprak Tütün İşletmesi hizmet binaları ile depolarının Kızılay’a verilmesi halinde Muş’ta en az yüz kişinin istihdam edileceğini ve Muş’un merkez haline getirileceğini kaydetti. İki yıldan beri Tekel Yaprak Tütün İşletmesi depolarına talipli olduklarını kaydeden Cengiz Koç, “Batman ilinden Muş depolarına 30 tır malzeme geliyor. Geçen yıl Batman’da yaşanan sel felaketi sebebiyle bölgeye gönderilen çok çeşitli malzemeler bizim girişimlerimiz sonucu başka iller yerine Muş ilinin depolarına aktarılıyor. Bu malzemeler olası bir afet halinde çok önemli olacak olan malzemelerdir. Bu malzemeler şubemizin depolarına yerleştirilecektir. Ancak artık mevcut depolarımız bizim ihtiyacımıza cevap vermemeye başlayacak” dedi.

Kızılay olarak Tekel Yaprak Tütün İşletmesi’ne ait depoların Kızılay’a tahsis edilmesini talep ettiklerini söyleyen Koç, “Kızılay’ın bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalar ortadadır. Birkaç yıl öncesine kadar hayal ettiğimiz hizmetlerin hepsi hayata geçirilmiş durumdadır. Bugün hayalimiz olan Muş’un bir Kızılay merkezi haline gelmesi de yarın kolaylıkla gerçekleşebilir. Bunun için yetkililerden bu konuda duyarlı olmalarını istiyoruz. Tekel Yaprak Tütün İşletmesi’ne ait binaların bize tahsis edilmesi halinde biz tüm birimlerimizi oraya taşımanın yanında orada çadır üretimi ve prefabrik binaların imalatını da yapabiliriz. Bu çalışmalar ile Muş Kızılay için bir merkez haline gelecektir. Muş Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin yanında Türkiye için de önemli bir merkez olacaktır. Çünkü havalimanımız her türlü kargo uçaklarının inmesine müsait uluslararası bir yapıya sahiptir” diye konuştu.

Tekel depolarının kendilerine uygun olduğunu söyleyerek, “Mevcut depolar raylı sistemde ve tam bizim işlerimize yarayacak sistemdedir. Biz o depolarda çok sistemli bir şekilde depolama işlemini yaparak çok daha iyi bir sistem oluşturabiliriz. Hizmet binaları olmazsa bile depoların Kızılay’a tahsis edilmesini talep ediyoruz. Biz şartlı olarak tahsise bile varız. Biz orada istihdam alanı oluşturacağız” dedi.