Genelde mahalle araları ve köylerde satış yapan seyyar satıcılar, ŞNT yardımlarının dağıtımının yapıldığı günleri dört gözle beklediklerini belirttiler.
Muş’ta seyyar satıcılık yapan vatandaşlar, Şartlı Nakit Transferi (ŞNT) yapıldığı günlerde satışlarının daha iyi olduğunu belirttiler.
Seyyar satıcılar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından PTT Bank aracılığıyla yardıma muhtaç ailelere verilen eğitim ve sağlık parası dağıtımını dört gözler beklediklerini belirttiler. Genelde mahalle aralarında ve köylerde satış yaptıklarını belirten satıcılar, ŞNT yardımlarının yapıldığı günlerde ise PTT civarında satış yaptıklarını söylediler.
Seyyar satıcılığa yeni başladığını dile getiren Zafer Uçan isimli satıcı; “Ben her gün mahalle aralarında seyyar satıcılık yapıyorum. Yaklaşım bir aydır bu işe başladım. Günde ortalama 30-40 TL satış yapıyorum. Ama ŞNT yardımlarının dağıtıldığı gün 100 TL civarında satış yapıyorum. Benim gibi diğer seyyar satıcılar da ŞNT yardımlarının dağıtıldığı günü dört gözle bekliyor” dedi.
Her gün merkeze bağlı köylerde satış yaptığını ifade eden Melik Güler ise; “Ben 10 yıldır seyyar satıcılık yapıyorum. Merkeze bağlı köylerde satış yapıyorum. ŞNT yardımlarının dağıtıldığı günlerde yaklaşık 150 TL’lik satış yapıyorum, diğer günlerde ise 50-60 TL civarında satış yapıyorum. Biz ŞNT yardımlarının dağıtıldığı günü dört gözle bekleriz. Çünkü hem satışlarımız artar hem de sabit kaldığımız için fazla yorulmuyoruz. Ama bu yıl maalesef kriz dolayısıyla satışlarda azalma var. Çünkü vatandaşta alışveriş yapmaktan kaçınıyor. Zaruri giderlerin dışında harcamalar pek yapılmıyor” diye konuştu.
 Muş`un Sesi Gazetesi