Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Muş’un makus talihi değiştirecek çalışmalara hız verdiklerini kaydetti. İş adamları ve bürokratlarla Muş’a çıkartma yapan Bakan Çağlayan, bir dizi açılış, inceleme ve toplantılar sonucunda, Zümrüt Otel’de basına değerlendirme toplantısı yaptı.

Bakan Çağlayan, Muş ovasının ve TİGEM arazilerinin hem tarımsal ve hem de havancılık ihtisas organize sanayi bölgesine alt yapısının uygun olduğunu söyledi.

İş adamlarının da katıldığı toplantıda konuşan Çağlayan, “150 iş adamıyla memleketime geldim. Burada iş adamlarımız çeşitli incelemeler ve toplantılarda bulundular. Kendileriyle de birebir görüşmelerim oldu. Olumlu izlenimler edindim. Şu anda 9 yatırımcı, Muş’a yatırım yapmaya hazır. Bizler buraya Muş’un makus talihini değiştirmeye geldik. Hizmet için geldik, hizmet için varız. Muş’a yatırım amacıyla ne varsa yapılacak.” dedi.

Bürokrasiyle ilgili sıkıntıları olanların direk kendisine gelmesini isteyen Bakan Çağlayan, “Bu yönde sıkıntısı olanlar direk bana gelsinler. Yasal yönden sakıncalar yoksa, bürokrasi yönünden sıkıntı olmayacaktır. Müsteşarım da burada, bu konularla ilgilenecek” diye konuştu. Gerek tarımsal gerek hayvansal bütün yatırımların endüstriyel değerinin olması gerektiğini belirten Çağlayan, “Önceki hükümetler döneminde yapılan yanlışlıklara bundan sonra müsaade etmeyeceğiz. Bunun bedelini hala ödüyoruz. Ek tütünü hâsılatı al yak; ek pancarı depoya al çürüt dönemi bitmiştir. Bundan sonra yapılan bütün yatırımların endüstriyel değeri olacak.” ifadelerini kullandı. .

Daha sonra Belçikalı bir iş adamı söz alarak, şartların uygun olması durumunda Muş’ta yatırım yapılabileceğini söyledi. Muşlu iş adamlarından Selahattin Akaydın da, yatırımların yapılmasının, şehrin kaderini değiştireceğini vurguladı.