Geçen yıl Mayıs ayında temeli atılarak yapımına başlanan canlı hayvan pazarı hizmete girdi. Belediyenin yoğun çalışmaları sonucunda yapılan ve 850 bin Türk Lirası Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından karşılanan hayvan pazarı 1 milyon 649 bin Türk Lirasına mal oldu

13 bin 518 metrekare alan üzerine yapılan hayvan pazarında 1 Adet İdari bina, 1 adet küçükbaş hayvan padoku, 1 adet büyükbaş hayvan padoku, 2 adet ahır, 1 adet karantina padoku, 1 adet yem deposu ve 1 adet gübre çukuru yer alıyor.

Muş, Van, Bitlis ve Hakkari illerini kapsayan DAKAnın 2012 yılı yatırım alt yapısının güçlendirilmesine yönelik küçük ölçekli alt yapı mali destek programı kapsamında hibe desteği ile yapılan canlı hayvan pazarı, hayvancılıkla uğraşan vatandaşların tüm ihtiyaçlarına hitap ediyor.

Resmi açılışı henüz yapılmayan hayvan pazarı ile ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Feyat Asya, Yoğun çalışmalar sonucunda ilimizin ihtiyacı olan canlı hayvan pazarımızı hizmete açtık. Kurban Bayramı öncesi vatandaşlarımızın mağdur olmaması için resmi açılışımızı henüz gerçekleştirmedik. Ancak söz verdiğimiz gibi bayram öncesi tesisimizi halkımızın hizmetine sunduk dedi.

Geçen yıl Mayıs ayında hayvan pazarının temelini attıklarını söyleyen Asya, Hayvan pazarı acil eylem planlarımız arasında yer olan bir projeydi. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız daha önce şehrin girişinde boş bir arazide hayvanlarını satışa sunuyorlardı. Bu kötü görüntü ilimize de vatandaşlarımıza da zarar veriyordu. Bunu ortadan kaldırmak için çalışmalarımızı yaptık. Allaha şükür kurmuş olduğumuz yeni tesisimizde her şey düşünülerek yapıldı diye konuştu.

Yaptıkları tesis ile canlı hayvan ticaretinde Muşu iyi bir konuma getirmeyi amaçladıklarını ifade eden Başkan Asya, hayvan sahiplerine de rahat bir imkân sağladıklarını belirtti.

13 bin 518 metrekare alan üzerine kurulan canlı hayvan pazarının 2 bin 711 metrekare kapalı alanının olduğunu kaydeden Başkan Asya, Canlı hayvan pazarı tesisimizde 1 Adet İdari bina, 1 adet küçükbaş hayvan padoku, 1 adet büyükbaş hayvan padoku, 2 adet ahır, 1 adet karantina padoku, 1 adet yem deposu ve 1 adet gübre çukuru bulunmaktadır. Hayvancılıkla uğraşan esnaflarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde alt yapımızı oluşturduk. Yeni pazarımızın ilimize hayırlar getirmesini temenni ediyor, esnaflarımıza bol kazançlar diliyorum ifadelerini kullandı.

 

Muş Manşet Gazetesi