Skip to main content

Güray ayakkabı üretimde

Muş Haber Fotoğrafı

Güray Ayakkabı Sanayi üretime geçti.  İstanbul’dan gelen 2 öğreticiyle birlikte makinalarını aylar önce çalıştıran firma, bölgede birinci olmayı hedefliyor. 01 Nisan 2010 tarihinde çalışmaya başlayan firmada, şu anda 125 kursiyer çalışıyor. Hedefte 225 kişinin istihdam edilmesi düşünülüyor. Firma, şu anda iç piyasaya üretim yapıyor. İsim yapmış kaliteli firmalarla rekabet halinde olan Güray Ayakkabı, bu firmalardan daha iyi ve kaliteli üretim yaptığını, üretilen botlarla bunu da gösterdiğini vurguluyor. Eylül ayı içerisinde yurt dışına da ihracata başlayacak olan firma, yurt dışında da dünya çapındaki firmalarla rekabet edebilecek güçte olduğunu belirtiyor. Güray Ayakkabı Sanayi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun en büyük ayakkabı fabrikası durumunda bulunuyor. 40 yıldır mesleğin içinde olan, İstanbul’dan gelen Zeki Toker, fabrikanın geleceğinden umutlu. Türkmenistan’da ayakkabı fabrikasının kuruculuğunu yapan Toker, Kinetix ve Polaris firmaları adına da kesim üretimi yapmış. Türkmenistan’da 240 bayan elemanı ayakkabıcılık sektöründe eğiten Toker, Trakya Bölgesinde de 110 elemanı ayakkabı sektörüne kazandırmış durumda. Yine İstanbul’dan gelen Fedai Kırım ise ayakkabının doğduğu yer Gedik Paşa’da hem bu sektöre eleman kazandırmış, hem de ülke ekonomisine tecrübe ve bilgisiyle katkı sağlamış. İstanbul’dan gelen, ayakkabıcılığın duayeni olan iki usta, şimdi Muş’taki elemanları ayakkabı sektörü için hazırlıyorlar. İstanbullu ustalar, bu mesleğin altın bilezik gibi olduğunu, mesleği kavrayanların kesinlikle işsiz kalamayacaklarını belirterek, mesleğin inceliklerini detaylarıyla kursiyerlere aktardıklarını belirttiler.
“İŞİMİZDEN ÇOK MEMNUNUZ”
Güray Ayakkabı Sanayi Fabrikasında, İş-Kur’dan kursiyer olarak çalışan Güngör Ökten, kendisinin evli olduğunu ve bir çocuk sahibi olduğunu, 6 kardeş anne ve babasıyla birlikte oturduğunu söyleyerek, bu iş sayesinde evinin bütçesine katkı sağladığını, işinden çok memnun olduğunu, 6 aylık kurs bitimi sonucunda, fabrikada çalışmaya devam edeceğini söyleyerek, kendilerine bu imkanı sağlayanlara teşekkür ettiğini ifade etti. Kursiyerlerden Ceylan Arslantaş ise, beş kardeşi olduğunu, böyle bir işe sahip olduğu ve bu işi öğrendiği için kendisini şanslı gördüğünü ifade etti.
11 ÜLKEYE İHRACAT
Fabrikanın üretime geçmesiyle birlikte, ihracat bağlantılarını tamamlayan firma, 11 ülkeye ayakkabı ihraç etmeye başlayacak. Güray Ayakkabı Sanayi, Yunanistan, Holland, Makedonya, Bosna Hersek, Almanya, İtalya, Japonya, Irak, İran, Mısır ve Avustralya’ya, Muş’ta yapılan ayakkabıları ihraç edecek. Fabrika sahibi Levent Akaydın, ihracat bağlantılarını tamamladıklarını, 11 ülkeye bu yıl içerisinde ihracata başlayacaklarını belirterek, Avustralya’da da büyük bir firma ile bağlantı kurduklarını ve aynı zamanda bu ülkede bir de showroom açacaklarını belirtti. İlerleyen zamanlarda ihracat yapacakları ülke sayısını da arttıracaklarını belirten Akaydın, bu fabrika ile Muş’un çok şey kazanacağını ifade etti.
MUŞ EKONOMİSİNE KATKI
Muş’ta, Nisan ayının ilk haftası üretime geçen ayakkabı fabrikası için, vatandaşlar da Muş için bu fabrikanın büyük bir nimet olduğunu söylediler. Vatandaşlar: “Böyle bir fabrikanın Muş’ta açılmış olması, Muş için bir nimettir. Orada yüzlerce kişi istihdam ediliyor, yurtdışına ihracat yapılacak, Avustralya’dan Japonya’ya kadar Muş’ta üretilen ayakkabılar gidecek. Böyle bir şeyi daha önceden hayal ederdik, ama şimdi gerçek oldu Bu bizi hem gururlandırıyor, hem de heyecanlandırıyor. Fabrikanın Muş’ta kurulmasında emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyoruz” dediler. Muş Ovası Gazetesi

Bu Sayfayı Paylaş

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Sağlık Bakanlığı Binası

Sağlık Bakanlığına 27.000 Sözleşmeli Personel Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre ÖSYM…

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…

Haber ve İçerik Etiketleri

etiketler ile ilgi alanına giren haberlere daha kolay ulaşabilirsin..

Haber Kategorileri

haberleri kategori bazında gruplandırarak aradığın içeriğe daha kolay ulaşabilirsin.