Skip to main content

Gençlere iş kapısı oldu

Muş Haber Fotoğrafı

  Tarlalardan toplanan taze mısırlar, şehrin birçok noktasında tezgah açan ve çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu mısır satıcılarınca suda kaynatılmış, közlenmiş ve bardakta haşlanmış olarak vatandaşlara satılıyor. Küçük bir sermaye gerektiren bu iş, özellikle yaz aylarında birçok insana geçim kaynağı sağlıyor.

Özellikle akşam saatlerinde parkların önüne ve yaya trafiğinin yoğun olduğu noktalara tezgahlarını kuran mısır satıcıları, havaların sıcak gittiği ve mısırın sezonunun devam ettiği sürece bu işle meşgul oluyorlar. Genellikle Adana ve Mersin tarafından getirilen mısırları farklı türlerde satışa sunan seyyar esnaf, ilimizde mısır hasadına başlanmasıyla yerli ürünü kullanmaya başladı. Genç nüfusun çok olduğu ilimizde ne yazık ki işsizliğin fazla olması, mısırın bu şekilde gelir kaynağına dönüştürülmesini sağlıyor. Genellikle İstasyon Caddesi üzerine kurulan tezgahlarda satılan mısırlar ortalama 2 liradan satışa sunuluyor.

Bir mısır satıcısının günlük satış rakamı ise 100´ü buluyor. Akşam mesai çıkışıyla artan satışlar gece geç saatlere kadar devam ediyor. Artık Kendi İlimizin Ürününü Satıyoruz İstasyon Caddesi üzerinde mısır satışı yapan Ahmet Kaçan, günde ortalama 100 adet mısır sattığını belirtti.

Tanesini 2 liradan satışa sunduğunu ifade eden Kaçan: Biz bu mısırı daha önce Adana, Mersin gibi illerden getiriyorduk ama artık Muş´un kendi mısırı yetişti ve biz artık kendi ilimizin ürününü satıyoruz ve bizim kendi tarlalarımızdan kendi ovamızda yetişen mısırlar daha lezzetli, daha iyi. Biz bunun için yerli Muş´un mısırını tercih ediyoruz. Tarlalarımızdan mısırımızı yaklaşık tane olarak 70 kuruşa alıyoruz. Evde anne ve kardeşlerimin yardımı ile köz ateşinde haşlıyoruz. Daha sonra bu mısırları kent merkezin de satıyorum. Haşlanmış mısırları tanesini 2 TL´den satıyorum pişmemişlerin tanesini 1,50 kuruşa satıyorum. Ben burada günde ortalama 100 tane mısır satıyorum diye konuştu. Allah Bu Zalimlere Fırsat Vermesin 15 Temmuz darbe girişimini de kınadığını ifade eden Kaçan: Son olarak şunu da söylemek istiyorum. Biliyorsunuz darbe girişimi oldu. Allah bu zalimlere fırsat vermesin. Ülkemiz, halkımız sayesinde çok büyük bir tehlikeyi, bir işgali atlatmış oldu ifadelerini kullandı.

Darbeyi Kınıyorum, Lanetliyorum 15 Temmuz sonrası işlerin düştüğünü söyleyen Mehmet Kaçan adlı satıcı ise şunları söyledi: 7 yıldır bu işi yapıyorum. Bizim memlekette iş imkanları kısıtlı, ondan dolayı bizde bu işi yapıyoruz. Mısırı tarladan tane olarak 70-80 kuruşa alıyoruz. Milli irade nöbetleri işimizi olumsuz etkiledi. Genelde insanlar mitingde olduğu için biz satış yapamıyoruz. Buradan da sizin aracılığınızla darbeyi kınıyorum, lanetliyorum. Vatandaşlar Fiyat ve Lezzetinden Memnun Mısırın çok sağlıklı bir ürün olduğunu ve her gün iş çıkışında mısır aldığını ifade eden Ali Akçan, fiyatı uygun olan mısırların çok lezzetli olduğunu dile getirdi. Güney bölgelerden gelen mısırın yanı sıra yerli mısırın da oldukça lezzetli olduğunu ifade eden Akçan, bu tadı herkese tavsiye ettiğini belirtti. 

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri