Skip to main content

Ev sahipleri sıkı takip altında

Muş Haber Fotoğrafı

İl Defterdarı Hatice İşcen Ercoşman, evini kiraya veren mükelleflerin doğru beyanda bulunmadığı yönünde şikâyetler aldıklarını ifade ederek, “dairemizin bütün memurları ev ev dolaşarak yüksek fiyatlarda daire kiraya veren ev sahiplerini sıkı takip altına alacak” dedi

Eğitim ve öğretim döneminin açılması ile birlikte ev kiraları da uçmaya başladı. Gerek yeni atanan öğretmenler, gerekse de üniversite okumak için Muş’a gelen öğrenciler, kalacak yer bulma noktasında büyük sıkıntılar yaşıyor. Yine birçok öğretmen ve öğrenci, kiraların yüksek olmasından şikâyetçi olduklarını ifade ediyor.
Gerek kiraların yüksek olması, gerekse de evlerini yüksek fiyata kiraya veren ev sahiplerinin fırsatçılığı üzerine Defterdarlık Vergi Dairesi Müdürlüğü harekete geçti.
Muş’ta kira fiyatlarının çok yüksek olmasına karşın, birçok ev sahibinin doğru beyanda bulunmadığını ifade eden Defterdar Hatice İşcen Ercoşman, denetimlerin sıklaştırıldığını belirterek, “dairelerini kiraya veren ev sahiplerini sıkı bir denetim altına alacağız” dedi.
“EV EV DOLAŞIYORUZ”
Bazı ev sahipleri tarafından hem kiracıların hem de ev sahiplerinin zarara uğratıldığını ifade eden Ercoşman, “2011-2012 Eğitim-Öğretim döneminde yapılan öğretmen atamaları ve üniversitenin öğretime başlamasıyla ilimizde büyük çaplı konut sıkıntısı yaşanmakta olup kiraya verilen konutlardan yüksek oranlı kira tahsil edildiği halde bu kiraların doğru beyan edilmediği yönünde Defterdarlığımıza şikâyetler gelmektedir. Şikâyetler üzerine Defterdarlığımız Vergi Dairesinin bütün memurları ekipler halinde öncelikle kiralamaların yaygın olduğu mahallelerde ev ev dolaşarak yüksek fiyatlarda daire kiraya veren ev sahipleri takibe alınacaktır.”diye konuştu.
Ercoşman açıklamasını şöyle sürdürdü: “Memurlarca yapılan tespitlerde konutunu usulüne uygun kiralamayan ve vergi dairemize süresinde beyanname ile bildirimde bulunmayan veya eksik bildirimde bulunan ev sahiplerine ceza uygulanacaktır. Oysa mesken kira geliri elde eden mükelleflerimiz tarafından kira gelirleri süresi içinde beyanname ile beyan edilmesi ve eksik beyan edilmemesi halinde kanunun 21.maddesine göre 2011 yılı için 2.800,00 TL’lik istisna haddinden yararlanır. Ancak bu haddin üstünde hâsılat elde edip beyan edilmemesi halinde bu istisnadan yararlanamazlar. İstisna uygulaması 193 sayılı Gelir Vergi Kanunun 2. ve 70. maddesine göre konut olarak kiraya verilen gayrimenkullerden elde edilen gelirler için söz konusu olup kira gelirinin yanında ticari, zirai veya mesleki kazanç elde edenler ile gayrimenkulünü iş yeri olarak kiraya verenler 2.800,00 TL istisnadan yararlanamayacakları; yine konutlarda her bir konut için aylık 500,00 TL ve üzeri kira geliri elde edenlerin kiraya ilişkin tahsilât ve ödemelerini 1.11.2008 tarihinden itibaren banka veya Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen belgelere tevsik edilmesi zorunluluğu getirilmiştir. Bu zorunluluğa uymayan kira geliri elde eden mükelleflerde ayrıca özel usulsüzlük cezası kesilecektir. Mükelleflerimizin cezalı işlemlere maruz kalmamaları için elde etmiş oldukları kira gelirlerini doğru beyan etmeleri menfaatleri icabı olacaktır. Aksi takdirde kira gelirlerinin Defterdarlığımız Vergi Dairesince tespit edilmesi halinde elde edilen gelirlere istisna uygulanmayacak ve tespit edilen tutarlar üzerinden gelir vergisi vergi ziya cezası ile gecikilen her ay için gecikme faizi ayrıca talep edilecektir.” Muş`un Sesi Gazetesi 

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri