Okulların yarıyıl tatiline girmesinin ardından Muş’taki esnaflarda telaş başladı. Dünyayı saran ekonomik kriz sebebiyle zor günler geçiren Muşlu esnaflar, yabancı memurların tatile gitmelerinin ve okulların tatilde olmasının piyasalarda ciddi anlamda bir durgunluk yaşatmasından endişe ediyorlar.

Muş’ta okulların yarıyıl tatiline girmesinin ardından ekonomik kriz sebebiyle dar boğazda olan esnaflar, ekstra bir sıkıntı yaşama endişesi taşıyorlar. Ticaretin oldukça sıkıntılı bir dönemeçten geçtiğini ve yarıyıl talilinde işlerde durgunluk yaşatacağından endişe ettiklerini söyleyen esnaflar, tatilden en az zararla çıkmayı hedefliyorlar. Bir çok esnafın dükkanını siftahsız kapattığını ve piyasalarda ciddi bir nakit sıkıntısı olduğunu söyleyen esnaflar, “Esnaf çekini senedini ödemekte zorlanıyor. Piyasalar zaten ekonomik kriz sebebiyle oldukça sıkıntılı. Yarıyıl tatili de durgunluk yaratacak gibi görünüyor. Bu sebeple esnaflar yarıyıl tatili sebebiyle ekstra bir sorun yaşayacaktır” diye konuştular.

Muş Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Orhan Demirtürkoğlu ise; “Kış nedeniyle köylüler sıkça şehre gelmiyorlar. Çiftçi zor durumda; ama şehre gelişinde ister istemez ticarette bir hareket gözleniyor. Şu anda esnaf tamamen memura endeksli durumda. Ama okulların yarıyıl tatiline girmesi sebebiyle birçok memur tatile gidiyor. Birçok memur da kredi kartına bağlanmış kalmış. Aybaşında memurumuzun maaşı kredi kartı borcuna gidiyor. Yani şu anda Muş’ta esnafın, çiftçinin ve memurun durumu hiç hoş değil. Bu ne zaman düzelecek, esnafın cebine ne zaman para girecek belli değil. Sabah dükkanını açan esnaf akşama kadar siftah etmeden kapatıyor. Ben kendimde esnafım ve siftah etmediğim çok günler var. İlimizde başka girdi kaynakları olmadığı için tek beklentimiz memurlardır. Muş ekonomisi zaten memur maaşı ile dönüyor” dedi.

 Topkan Haber Ajansı