Tütüne konan kota yüzünden mağdur bırakılan tütün ekicisinin yeni umut kaynağı Ege tütünü ekimleri Vali Erdoğan Bektaş’ın katılımı ile bu yıl ilk defa gerçekleşti. Muş’lu tütüncülerin umut kaynağı olan Ege tütünü toprakla buluşturuldu. Tütün ekicileri için rahat bir çalışma ortamı sunan dikim makinası ile ilk kez ekim gerçekleştirilirken yapılan ekim programında Vali Erdoğan Bektaş, Tarım İl Müdürü A Rahim Özarslan Ak Parti İl Başkanı Ramazan Aşık Kızılağaç Belde Başkanı Süleyman Ak Parti İl Encümeni Nizamettin Karakaya Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun Özel Sektör temsilcileri ve bazı vatandaşlar katıldı. Ege tütünü ekim programında katılımcılara yönelik konuşma yapan Muş Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun Vali Erdoğan Bektaş’a Muş’un 81’nci Vilayet olmasından dolayı duyduğu sıkıntıyı arz ederken Ege tütününün de Muş’ta tütün ekicileri için ışık olduğunu söyledi.

HAYIRLI OLUR TEMENNİSİ

İl Tarım Müdürü A.Rahim Özarslan Ege tütünü ekim programında Vali Erdoğan Bektaş’a tarımsal bakımdan Ege tütününün verim sağlayıp sağlayamayacağı konusunda yaptığı kısa değerlendirmesinde Hasköy bölgesinde susuz tütün ekimleri yapılıyordu. Susuz bölgeler kıraç araziler bu sebepten dolayı çiftçi yaklaşmaya bilir. Bu açıdan çiftçi yaklaşmıyor. Herkes cebine girene bakıyor. Şimdi susuz olarak makine ile dikim ilk defa gerçekleştiriliyor. Bunu da önümüzdeki zamanlarda göreceğiz. İnşallah memleketimiz için hayırlı olur dedi.

TÜTÜN EKİCİSİ YORULMAYI BİLMEZ

Başka Solgun tütün ekim programında yaptığı konuşmasında sözlerini şöyle sürdürdü.

Vali Erdoğan Bektaş’ın ekim programında yer almasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Solgun konuşmasında kotadan önce 1993–1994 yıllarında tütün ekicilerimiz 7 Bin Ton tütün Muş Tekeline teslim ediyordu. Kota sisteminin getirilmesinden sonra ise daha yeni geçtiğimiz 2007 yılında ise Bin 350 ton teslim etmiştir. 1993 tarihlerinde Özdilek köyüne 16 taneye yakın sıfır traktör alınmıştı. O dönemde tütün ekicileri oldukça memnundular. Şu anda ise ekicimiz mağdur ve perişan bir durumdadır. Biz mağdur durumda olan Tütün ekicimizin geçmişteki kazançlı günlerine dönmeleri için daha az emek isteyen ve daha çok kazançlı olan Ege Tütününü arayışı içerisine girdik. Bu alanda çeşitli girişimlerde bulunduk. Bu girişimler neticesinde geçen yıl Ege tütününü 20 ekicimizle buluşturarak başarılı bir ekim gerçekleştirdik. Bu alanda ekimi gerçekleştirilen Ege Tütünün bizlere olumlu ışık yakması bizleri ziyadesi ile memnun etmiştir. Alınan önlemler neticesinde geçen yıl ekimi gerçekleştirilen Ege Tütününün kalitesini kontrol etmek için ilimize gelen uzmanlarımızda büyük bir beğeni ile ilimizden ayrıldılar. Biz tütün ekicileri olarak yarınımıza ışık diye gördüğümüz uzmanlar tarafından bizlere sunulan bu beğeni bizim için gerçekten emsali görünmeyecek büyüklükte bir sevinç ve umut kaynağı olmaya yetmiştir. Yok olmaya yüz tutan tütün ekicileri kara kara düşünür iken Ege Tütünün bize olumlu yanıt vermesinden dolayı çiftçilerimize yeniden gelir kaynağı olarak dönmüştür. Bu yıl ise Ege Tütününü çiftçilerimizle tanıştırmak için ve tanıştırılan bu tütünün piyasaya sürülmesi neticesinde iki büyük firmayla sözleşme yaptık. Sözleşme yaptığımız büyük firmalar SCOTAP ve TTL firmaları bize kucak açtı. Ayrıca her iki firma ilimizde büro açarak birebir uzmanları tarafından faaliyetlerimize katılımlarını gerçekleştirdi. Bu yıl her iki firma ile sayıları 250’yi bulan Ege Tününü ekicisiyle sözleşme imzaladık. Daha yeni olan Ege Tütününün ilimize yabancı olması nedeni ile ekicilerimiz tarafından tam olarak tanınma aşamasındadır. Bu sayı gelecek yıl daha da fazlalaşacaktır. Bizler memleketimize sunulan ve biz tütün ekicileri tarafından umut kaynağı olarak bilinen Ege tütününün daha iyi bir hal alabilmesi bakımından aralıksız olarak çalışmalarımız devam ettirmekteyiz. Altını çizerek dikkatleri üzerine çekmek istediğim bir konu daha var. Bu yıl ekicilerimizin elde edecekleri kazanç diğer ekicilerimize model olacak ve Ege tütünü ile Muş’ta kota ile mağdur bırakılmış tütün ekicileri ortak bir çalışma içerisinde olacaklardır. Ben Tütün Kooperatifleri Başkanı olarak Sayın Valimize seslenmek.

 Muş Ovası Gazetesi